Број 3031  четврток, 09 јули 2009
 

Претходен број


Site Meter
Спорт

За два часа продадени 2.000 дреса на Роналдо, а украдени 300

Роналдоманија владее во Мадрид. Повеќе од 2.000 дресови на Кристијано Роналдо се продадени само за два часа во официјалната продавница на „Сантијаго Бернабе“. Огромната турканица ја искористија и крадците, кои однесоа дури 300 дреса.

Според, шпанските медиуми, колоната на обожувачи на Роналдо се формирала веднаш по неговото претставување. Иако беше кажано дека во продавницата ќе се пуштаат само по 15 навивачи одеднаш, ниту полицијата не можеше да ги задржи залудените фанови.

Инаку, вчера најскапата инвестиција на Реал (М) им вети на навивачите дека ќе биде помалку себичен во однос на својата игра во Јунајтед.

„Тука ќе видите еден поинаков Роналдо. Како минуваат годините, така и себичноста и егоизмот опаѓаат. Некогаш мислев само на голови, но работите се менуваат“, изјави Роналдо, кој се обиде да ја спореди Премиерлигата со Примера.

„Во Англија се игра побрзо и треба да си физички максимално подготвен. Немаш ни секунда простор. Во Шпанија се игра повеќе со топка и убавината на играта повеќе доаѓа до израз. Затоа, мислам дека многу бргу ќе се вклопам во составот на Реал“, додаде Роналдо, кој е одушевен од тоа што можел да се запознае со Ди Стефано. „Голема чест е да разговараш со него. Ќе го носам бројот девет, кој е митски. Ја сакав седумката како во Јунајтед, но неа ја носи Раул, кој ги испиша страниците на клупската историја. Освои се' што можеше со Реал. Ќе ми биде задоволство да играм со него“.

Лусио блиску до манЧестер СитиПретставници на Манчестер Сити веќе се во Минхен на преговори за дефанзивецот Лусио (31). Германските медиуми пишуваат дека и капитенот на Бразил сака да си замине, како и новиот тренер Луис ван Гал, кој сака да го замени Лусио со Едсон Брафејд.

Хашек нов селектор на ЧешкаРепрезентацијата на Чешка до крајот на квалификациите за СП 2010 ќе ја води Иван Хашек, претседател на Фудбалската федерација. Тој ќе го наследи привремениот тренер Франтишек Страк, чиј договор истече на 30 јуни и не му беше обновен. Хашек (45) е бивш репрезентативец на Чешка. Работеше како тренер во неколку земји, а минатиот месец стана претседател на Федерацијата.


Статијата е прочитана 529 пати.

Најди! во Утрински
Спорт
Санчез го носи Наумоски во Алмерија
Работнички загуби од Партизан
Со постигнат гол и со празна мрежа до двомеч со Тромзо
Поп Ацев трет одзади на 1.500 м
Армстронг го стигна лидерот Канчелара
Надал во шок по смртта на Монкур
Римеч меѓу Карпов и Каспаров по 25 години
Две лица на младите кошаркарки во поразот од Израел
Болт и на дожд до четвртото време на 200 м