Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Болт и на дожд до четвртото време на 200 м

Олимпискиот шампион Јусеин Болт го истрча четвртото најбрзо време на 200 м во историјата, победувајќи на гран-при митингот во Лозана со резултат 19,59 сек., и покрај силниот дожд. Јамајчанецот изгледаше апсолутно релаксиран пред стартот, кога и' отпоздрави на публиката со серија гестикулации со рацете во свој стил, за потоа да доминира во трката од самиот почеток.

Болт ги остави далеку зад себе конкурентите, влегувајќи низ целта 82 стотинки пред олимпискиот првак на 400 м, Американецот Лашон Мерит. Времето што го оствари Јусеин е само 29 стотинки послабо од неговиот светски рекорд поставен на минатогодишната Олимпијада.

Јамајка доминираше во спринтерските дисциплини, во кои Асафа Пауел победи на 100 м, Шели-Ен Фрејзер на женската стотка, а Кирон Стјуарт на 200 м кај дамите. Поранешниот светски рекордер Пауел истрча 10,07 сек., а олимписката првенка Фрејзер за три стотинки беше побрза од Американката Кармелита Џетер, победувајќи со време 11,03 сек.

Најголемото изненадување се случи во на 400 м со пречки, каде што олимписката шампионка Мелани Вокер заврши дури четврта во трката во која славеше Тифани Рос-Вилијамс од САД.


Статијата е прочитана 157 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Санчез го носи Наумоски во Алмерија
Работнички загуби од Партизан
Со постигнат гол и со празна мрежа до двомеч со Тромзо
Поп Ацев трет одзади на 1.500 м
Армстронг го стигна лидерот Канчелара
За два часа продадени 2.000 дреса на Роналдо, а украдени 300
Надал во шок по смртта на Монкур
Римеч ��еѓу Карпов и Каспаров по 25 години
Две лица на младите кошаркарки во поразот од Израел