Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Армстронг го стигна лидерот Канчелара

Обајцата водат на Тур де Франс со идентично време по тимскиот хронометар во Монпелје

Седумкратниот победник Ленс Армстронг за дел од секундата не успеа да ја преземе жолтата маичка во велосипедската трка Тур де Франс откако неговиот тим Астана победи во четвртата етапа. Швајцарецот Фабијан Канчелара на стартот од екипниот хронометар влезе со предност од 40 секунди во однос на Американецот, а токму толкава беше разликата меѓу Астана и тимот на лидерот во трката Саксо банк, принудувајќи ги судиите да ги проверат пропозициите. При тоа беа сметани и резултатите од саботниот старт во Монако, кои му помогнаа на Канчелара да ја зачува маичката што ја освои во кнежевството.

„Ова ти е швајцарско мерење на времето“, изјави Канчелара, кој пред вчерашната етапа до Перпињон имаше исто вкупно време со Армстронг.

Астана ја извозе патеката долга 39 км низ улиците на Монпелје за 46 минути и 29 секунди, 18 секунди побрзо од Гармин, а Саксо банк заврши трет.

„Ова прави да ми недостига плажата на која одев четири години пред сето ова“, изјави 37-годишниот Армстронг, кој последен пат носеше жолто во Париз 2005, пред да се повлече во спортот во наредните 3,5 години. „Малку сум разочаран, бидејќи навистина мислев на жолтата маичка. Но, тоа е велосипедизмот, Астана го стори најдоброто што можеше“.

Решеноста на Армстронг уште еднаш да завладее на Тур де Франс беше очигледна уште од стартот, па Американецот воопшто не штедеше енергија.

„Кога ќе погледнам врз нашата изведба и врз начинот на кој се боревме, тимот беше совршен. Зборувајќи технички, бевме такви какви што би требало. Немам забелешки“, додаде тој.

Армстронг им се доближи на водечките во претходната етапа до Ла Гранде Моте, кога и' се придружи на групата во бегство, која стигна на целт�� 40 секунди пред главната група во која беа многумина од фаворитите, вклучувајќи го и лидерот на неговиот тим Алберто Контадор. Шпанецот, кој триумфира на Тур де Франс во 2007, не се претргна многу низ улиците на Монпелје, забрзувајќи само во финишот.

Четворица членови на францускиот тим ББокс излетаа од патеката. Во раната фаза од етапата Русинот Денис Менчов, победник на годинашниот Џиро ди Италија, удри во ограда и загуби многу време.

Австралиецот Кејдел Еванс, пак, кој во последните две години го освојуваше второто место севкупно на Тур де Франс, исто така загуби време откако неговиот тим Сајленс лото се дезорганизира по инцидентот со Белгиецот Јирген ван ден Брек. Еванс сега заостанува речиси три минути во однос на Канчелара.

Вкупен поредок: Канчелара (Швајцарија/Саксо банк) 10:38,07 ч., Армстронг (САД/Астана) исто време, Контадор (Шпанија/Астана) +19 сек., Андреас Кледен (Германија/Астана) + 23 сек., Леви Липхајмер (САД/Астана) +31 сек. итн.


Статијата е прочитана 145 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Санчез го носи Наумоски во Алмерија
Работнички загуби од Партизан
Со постигнат гол и со празна мрежа до двомеч со Тромзо
Поп Ацев трет одзади на 1.500 м
За два часа продадени 2.000 дреса на Роналдо, а украдени 300
Надал во шок по смртта на Монкур
Римеч меѓу Карпов и Каспаров по 25 години
Две лица на младите кошаркарки во поразот од Израел
Болт и на дожд до четвртото време на 200 м