Број 3080  понеделник, 07 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Спорт

Јосифоска во финалето во Брчко

Четвртата носителка Александра Јосифоска стигна до самата завршница на тенискиот фјучерс во босанскиот град Брчко, кој се играше на земјени терени и за награден фонд од 10.000 американски долари и каде што во вчерашното финале требаше да се сретне со втората носителка Николе Клерико од Италија. Најдобрата македонска тенисерка, која турнирот го почна како 575. на ВТА-листата, во четврт-финалето славеше со 6-3, 6-1 против осмата носителка и партнерка во двојки Ема Бургиќ (753.) од Босна и Херцеговина, а во полуфиналето беше подобра и од петтата носителка Кристина-Мадалина Станку (581.) од Романија со 6-4, 6-2. Од денеска Јосифоска продолжува на фјучерсот во Сараево (земја, 10.000 долари), каде што ќе биде прва носителка.

Димитар Грабулоски, пак, доживеа елиминација во четврт-финалето на фјучерсот во бугарскиот град Добрич (земја, 10.000 долари). По двете вредни победи над домашни претставници, вклучувајќи го и првиот носител Ивајло Трајков во првото коло, квалификантот Грабулоски (1087. на АТП-листата) загуби со 7-6 (5), 6-3 од осмиот носител Оскар Сабате-Бретос (715.) од Шпанија. (Р.Д.)


#
Статијата е прочитана 186 пати.

Испрати коментар
��ајди! во Утрински
Спорт
Тежок удар од Грција на стартот од ЕП
Македонија подготвува вето за Грција
Сами се победивме во Глазгов
Првенството сиромашно за повеќе ѕвезди
Кикс на Франција, Србија пред пласман во Ј. Африка
Испаднаа Родик и Сафина
Вардар про подобар од Бешикташ и од Будуќност
Леб на поен до Хирвонен