Број 3034  сабота, 11 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Писма

На потег е Андов

МиЈалЧе Волнаровски, Тетово

Најавата дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, членови на собраниската Комисија за избор и именувања, ќе го поддржат барањето на поранешниот претседател на РМ за исплата на пензија, во согласност со законските прописи, ќе ги вброи во редот на пратеници и членови на политичка партија, која мудро и доблесно донела одлука, наспроти јавноста која такво решение за еден поранешен носител на висока државна функција нема да го поддржи.

Партијата на власт „повлече нога“ кога станува збор за права на носители на јавни функции по завршувањето на мандатот.

Ред би било, за волја на вистината, и сегашниот претседател на СДСМ да покрене иницијатива, дебата (да голтне и тој од горчливата таблета) принципиелно да се разгледаат правата и на претседателот на владата, претседателот на Собранието (никој не е вечен) за нивните права по заминувањето од функциите. Да не заборавиме дека претседателот на Собранието на РМ уставно ја има втората функција во земјата, а функцијата претседател на влада сите во моментот ја сметаме за најмоќната фигура во државата (случајот за спорот за името со Република Грција).

На потег е СДСМ, а зошто не и Андов, кој во три мандати ја извршуваше функцијата претседател на Собранието на РМ во исклучително тешко време за државата. Не треба да му биде непријатно, зошто тој ќе постави принципиелно прашање, кое треба да се решава во пакет.


Статијата е прочитана 661 пати.

Испрати коментар

Од: Zakon samo za Kiro i Branko
Датум: 13.07.2009 09:22:31
Ili da im se skinat privilegiite na bivsite pretsedateli, ili toa da vazi i za site pretsedateli na sobranieto, premieri, pratenici, ministri...

Најди! во Утрински
Писма
Во слава на разумот!
Умирање за време на викендите