Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Култура

Свечено отворање на новите депоа во Кинотеката

Денеска во 12 часот во Кинотеката на Македонија министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска свечено ќе ги пушти во употреба новите депоа за чување на националниот фонд на аудиовизуелни добра. Новите депоа се изградени во сутеренот на зградата на Кинотеката и тоа како прва фаза од капиталниот проект на Владата и на Министерството за култура на Македонија за обнова и ревитализација на Хавзи-пашините конаци, каде што нашата респектабилна филмска архива конечно целосно ќе биде сместена онака како што треба.

„Со новите депоа за чување на аудиовизуелни добра Кинотеката за првпат во своето 35-годишно постоење се стекнува со оптимални услови за чување на национална продукција, со депоа кои се изработени според сите стандарди за чување филмови препорачани од светската асоцијација на филмски архиви ФИАФ“, велат од Кинотеката.

По отворањето на депоата во киносалата на Кинотеката ќе се одржи и презентација на најзначајните филмски материјали кои ги поседува Кинотеката, и тоа снимките на браќата Манаки и „Македонија во слики“ на Арсениј Јовков, во пијано-придружба на Дарко Мариновски. Во 13,30 ќе биде отворена изложбата „Движење“ на Роберт Јанкуловски, а пладневната програма ќе заврши со настапот на групата „Чалгија саунд систем“. Додека, вечерта во 20 часот програмата ќе продолжи со презентација на уште филмски материјали, овој пат со проекција на „Македонски филмски прегледи“ снимени во периодот од 1947 до 1951 година. Влезот е бесплатен. (С.У.)


#
Статијата е прочитана 204 пати.

Испрати коментар

Од: skopjanec
Датум: 04.09.2009 07:13:51
İ Hivzi Pasinite konaci bile izgradeni vrz nekojasi crkva narecena SV. Nikola Gruevski.

Најди! во Утрински
Култура
Премиерот се оградува од Груев и од Делчев
Михаил Ренџов втор пат ја доби наградата „Григор Прличев“
Неизвесно снимањето на филмот „Синатра“ на Скорсезе