Број 2873  сабота, 27 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

Убијците на полицаецот кај Танушевци уапсени во Нови Сад?

Српската полиција уапси браќа од Берово, МВР не знае дали тие се опасни терористи

Горан Адамовски

Браќата Јахи (28) и Беким (32) Мухаџери од Берово, кои пред две години избегаа од затворот „Идризово“, завчера беа уапсени во Нови Сад. Според српските гласила, браќата во Војводина се криеле со фалсификувани легитимации на Комесаријатот за бегалци од Србија, наменети за раселените лица од Косово, а за овие документи платиле неколку стотици евра. Јахи и Беким Мухаџери беа во „Идризово“ поради кражби на автомобили, но, според српските медиуми, по бегството, браќата го извршиле и ланскиот напад врз полициската патрола на МВР во близина на Танушевци, кога беше убиен еден, а ранети двајца полицајци. Во МВР велат дека немаат такви информации дека браќата Мухаџери го извршиле крвавиот напад кај караулата Кодра Фура.

Браќата од Берово биле уапсени во населбата Велики рат на периферијата од Нови Сад, откако српската полиција постапила по меѓународната потерница од Интерпол.

„Засега не е познато колку долго се криеле на ова подрачје, но извесно е дека во тоа им помагал новосаѓанецот Светозар Б. (70), кој им ги обезбедил легитимациите за раселени лица од Косово, кои ги продавал по цена од 50 до 100 евра. Со нив без проблем се шетале на поширокото подрачје од Нови Сад“, пишува белградска „Политика“.

Имајќи предвид дека станува збор за опасни криминалци, апсењето на браќата го извршиле специјални полициски сили на Србија. Според пишувањето на тамошните медиуми, акцијата на моменти била крајно драматична, бидејќи Беким го скршил покривот од една куќа и се заканил дека ќе се фати за блискиот електричен вод, ако акцијата не запре. Но, малку подоцна тој бил уапсен, при што се здобил со полесни повреди, кои веднаш биле санирани во Клиничкиот центар „Војводина“.

„Дека станува збор за опасни криминалци покажува и тоа што во меѓувреме се осомничени дека во близина на северната македонска граница кон Косово, убиле еден, а тешко раниле уште двајца припадници на македонската полиција“, тврди „Политика“.

Но, нашето Министерство не располага со такви информации. „По нив беше распишана меѓународна потерница поради бегство од ‘Идризово‘, поради што и биле уапсени во Србија. Засега немаме информации и докази дека учествувале во некој друг криминален или терористички чин“, тврдат во МВР.

Против браќата Мухареџи, српската полиција поднесе кривични пријави за фалсификување исправи, а им е изречен и екстрадициски притвор во траење од еден месец. Надлежните во Маке��онија веќе ги подготвуваат документите за испорачување на беровците во земјава.

Нападот за кој се сомничат беровците се случи во октомври минатата година кога беше пукано од патрола на пограничната полиција. МВР се' уште го нема расчистено случајот, а претпоставките беа дека во полицајците пукала „шверцерско-криминална група“.


Статијата е прочитана 1425 пати.

Испрати коментар

Од: jas
Датум: 27.12.2008 05:20:42
inerseno e imeto na naselbata neli>>Браќата од Берово биле уапсени во населбата >Велики рат
Од: Trajko Kimov Amerika
Датум: 27.12.2008 07:21:48
Menisterkata Gordana Jankulovska za vnatresni raboti do sega ispadna najsposobna i uspesna zena ministerka.Vo zaminuvanje bivsiot minister kodak ja prasa dali ke mozes dase spravis so ovaa funkcia.Taa rece bez problem. Istvarno za pomonatite 16 god.site ministri sto pominaa moze samo voda da i nosati dai cestitaat.Malce ima i sreka i gospod i pomaga vo Akciite svaka ces .
Од: federalist
Датум: 27.12.2008 08:33:48
Ne znam za epilogot na sudenjeto za ovpj slucaj no pretpostavuvam i u\veren sum oti Gestapoto Jankulovska vo zatvor sigurno smestil drugi ama ne od Berovo tuku ot sevrno zapadna Makedonija
Од: DANO
Датум: 27.12.2008 19:34:23
do FEDERALIST-a sto mislete vie deka ima cisti luge so cisti race gore kako sto vikate vo severozapadniot del od MKD,ne nema gospodine,tamu treba zelezna raka i cistka da pravi bez razlika na nacionalnost,tamu ako nese krade,laze,svercuva,i ubiva tie luge ke crknaat,zivoto nema daim bide interesen...ima tuka tamo po nekoj posten pa neka mi prostevaat bidejki se gubaat vo taa raja od luge neluge...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Во Ниш син ја убил мајка си оти му забранувала да игра видеоигри
Гостивар избра полициски командир без квалификации
Скопјанец и велешанка во притвор за измама
Тинејџери се степале со нож за девојка
Приведени шест пејачки во Теарце
Разбојништво во салон за забава