Број 2873  сабота, 27 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

Гостивар избра полициски командир без квалификации

ГОСТИВАР - Советот на Општина Гостивар избра командир на Полициската станица без квалификации. Шуваип Далипи, со завршен Факултет за физичка култура и пет години работно искуство, беше на листата од тројца кандидати за избор на командир, предлог на министерот за внатрешни работи. Само овој кандидат не ги исполнува пропишаните услови, бидејќи има помалку работен стаж.

Дали свесно или не, најнапред МВР, а потоа и гостиварските советници го прекршија Законот за полиција. Во писмото до Советот на Општина Гостивар, потпишано од министерката Гордана Јанкуловска, стои дека „а командир на Полициска станица од општа надлежност може да биде избрано лице со високо образование и работно искуство од најмалку шест години“.

На вчерашната седница Советот на Гостивар усвои одлука за новогодишна награда во износ од по 250 евра за седумдесетина административци. При утврдувањето на дневниот ред одлуката беше проширена и со неа се опфатени и 31 советник. За оваа намена буџетот на Општина Гостивар ќе се олесни за околу 25.000 евра. (К.К.)


Статијата е прочитана 734 пати.

Испрати коментар

Од: Toni Jovanov
Датум: 27.12.2008 08:23:31
Makedonskata policia treba da vodi proverka za sekoj albanski covek postaven na pozicia ili vraboten vo administraciata na Republika Makedonia neizbezna proverka na negovite dokumenti zosto tie se najgolemite falsifikatori vo celiot svet.Tie gi rabotat naj gnasnite raboti:sverc so droga kradenje na banki ubistva za pari prodavanje na covecki organi.
Од: federalist
Датум: 27.12.2008 08:42:53
Sovetnicite pa i renegatot Bejta "zasluzhile" i poveke oti tie glasale Getro da uzurpira narodno zemjishte ja kolku sto znam vo tri objekta a mozhebi ima i poveke.Srekna Nova Godina elito na Gostvar narodot ke slavi doma.
Од: od patriot
Датум: 27.12.2008 11:54:01
da da vie naj pametni ste sekoas krivi se albancive grcive bugarive pozdrav od centarot ilirida vo tetova
Од: tigri
Датум: 27.12.2008 12:38:54
o toni mislis deka samo alban pravat takvi raboti ja sto gledam tisi naj golemiot teroris sovinist cetnik nacionalist vo ova drzava
Од: petar
Датум: 27.12.2008 14:31:32
Zosto kvalifikacija zar so kfalifikacija ke sraboti poloso. Rabotata e vo toa da ne si go rasipat prosekot oti ako bidi nekoj poucen ke znae kako treba da se postapi a vaka kako ke mu NAREDAT.
Од: gostivarec
Датум: 27.12.2008 15:05:18
do toni.MKD-policija trebe i za majkati da proveri.a be glupav ni eden,zosto govoris gluposti,vie sebe si go nazivate makedonci,a nikoj ne ve ferma ni kao makedonci ni kao bugari i slicno pa zatoa nemate ni drzava,zastava ni jezik.ako gi mrazas albancite to e tvoja rabota0540

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Убијците на полицаецот кај Танушевци уапсени во Нови Сад?
Во Ниш син ја убил мајка си оти му забранувала да игра видеоигри
Скопјанец и велешанка во притвор за измама
Тинејџери се степале со нож за девојка
Приведени шест пејачки во Теарце
Разбојништво во салон за забава