Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Спорт

Ставрев ќе суди во Молдавија со дури петмина помошници!

Не, не е шега. Нашиот најдобар фудбалски судија, интернационалецот Александар Ставрев на 1 октомври ќе го суди мечот во Кишињев, во Молдавија меѓу домашниот Шериф и турскиот Бешикташ во рамките на новоформираната Европска лига и тоа со пет помошници, сите од Македонија. Судиската комисија на УЕФА годинава во Европската лига го почнува експериментот еден натпревар да го судат дури шестмина судии, од кои еден главен и пет негови помошници.

Оваа новина во Европската лига за првпат ќе ја примени и Ставрев на мечот Шериф-Бешикташ. Ќе му помагаат помошните судии Марјан Кировски и Љубомир Крстевски покрај аут линиите, зад головите, на домаќините и гостите ќе има уште двајца судии, Горан Спиркоски и Димитар Мечкаровски, кои ќе треба, според новите судиски правила да бидат постојано во контакт со главниот судија и да го известуваат што се има случено во шеснаесетниците во случај на спорни ситуации - недосуден или досуден пенал, прекршок над голманот, дали топката ја минала гол линијата...

И последен како четврти судија порано или сега шести, кој ќе биде тука за да врши измени, да покажува колку ќе се игра судиското продолжение ќе биде Марјан Марковски од Струга. Сите шестмина судии ќе можат да контактираат преку бежична радио врска.

Колку овој експеримент ќе го чини УЕФА. Парично навистина многу, колку сето ова ќе биде во интерес на квалитетно судење, со помалку судиски грешки, останува да видиме ккога ќе завршат натпреварите во Европската лига. Инаку, оваа судиска новина не се однесува за натпреварите во Лигата на шампионите.

Да потсетиме, пред неколку дена Ставрев се врати од Ереван каде го судеше квалификациониот меч од групите за настап на Светското првенство меѓу Ерменија и Белгија (2:1). (М.М.)


#
Статијата е прочитана 352 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Руски рулет за македонските кошаркари
Репеша
Само Работнички и Силекс без пораз сезонава
Клајстерс ја комплетира бајката во Њујорк
Триумфален крај на сезоната од сништата за Болт
Челзи и традицијата против Порто во Лигата на шампиони
Јосифоска скокна 72 места на ВТА-листата, на која сега е 503.