Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Спорт

Само Работнички и Силекс без пораз сезонава

Фудбалерите на Работнички ја урнаа тврдината во Турново и го победија Хоризонт со 2:0

Миодраг Мицковиќ

Дури три средби во петтото коло завршија без победник две дури и без голови. Карактеристиката на неделното коло е победата на Работнички, чии фудбалери, инаку најсериозни кандидати за титулата успеаја да ја урнат фудбалската тврдина во Турново во мечот со Хоризонт. Тимот на успешниот спонзор Орце Тодоров, кој цели 17 месеци не знаеше за пораз на свој терен, мораше со наведнати глави да го напушти игралиштето по мечот со далеку подобриот противник. Работнички, предводен од тренерот Зоран Стратев, имаше само еден кикс на стартот на новото првенство, ремизираше несреќно, иако имаше десетина шанси со Металург 1:1, потоа забележа четири последователни победи и се зацврсти на врвот на табелата.

Покрај Работнички и играчите на Силекс се' уште ја немаат почувствувано горчината на поразот иако во новото првенство имаат многу послаба екипа од лани. Три нерешени игри и две победи, биланс кој сигурно не го очекуваа кратовчаните. Но, што е, тука е, засега туркаат добро и тренерот Ане Андовски може да биде задоволен.

Што да се рече и напише за Вардар. Имаа шанси неговите фудбалери да ја совладааат никогаш послбаа Победа, но на крајот, дури можат да бидат задоволни со оглед дека во финишот на мечот прилепчани имаа голема шанса која не беше искористена, но затоа вардарецот Џангаровски заработи црвен картон кога го сопре опасниот прилепски напаѓач Чурлинов за да не постигне гол.

Ренова сигурно не е задоволна со бод на стадионот под Тумбе Кафе. Тетовчаните очекуваа полн погодок, но нивната радост во водството од 1:0 ја скуси младиот Аце Вељановски со убав погодок само што влезе во играта.

„Жолтите“ од Ѓорче Петров почнаа да се будат од летниот сон, ја прегазија Слога Југомагнат, која засилена со Аломеровиќ се надеваше на подвиг во мечот со се' уште актуелниот шампион. Но, напаѓачите на Макеоднија беа расположени за голови и како на претходната средба со Вардар, им ја наполнија и мрежата на чаирчаните.


#
Статијата е прочитана 195 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Руски рулет за македонските кошаркари
Репеша
Ставрев ќе суди во Молдавија со дури петмина помошници!
Клајстерс ја комплетира бајката во Њујорк
Триумфален крај на сезоната од сништата за Болт
Челзи и традицијата против Порто во Лигата на шампиони
Јосифоска скокна 72 места на ВТА-листата, на која сега е 503.