Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Втора страница

Шведска најавува дека визите ќе се укинат до крајот на годината

Бон - Шведскиот министер за миграции и азил, Тобијас Билстром, изрази очекување дека Европската комисија во средината на јули ќе поднесе предлог за визна либерализација за Македонија, Србија и Црна Гора. „Во средината на јули, Европската комисија ќе излезе со законски предлози кои ќе овозможат безвизен режим до крајот на 2009 година, за оние земји кои дотогаш ќе ги остварат потребните услови за тоа. Тука, секако, мислам на Македонија, Србија и Црна Гора“, рече Билстром. Тој истакна оти очекува дека потоа натамошната процедура во соодветните работни тела на Советот на ЕУ ќе продолжи и пред летниот одмор.

Србија, според него, останува со ЕК да ги реши прашањата за контрола на пограничната линија со Косово, како и прашањето за издавање пасоши за граѓани на Косово. „Најважно е да се држиме до визните патокази. Тие се основните патишта на секоја земја кон визна либерализација. Секоја земја има свои специфични проблеми, но исполнувањето на условите зацртани единствено во визниот патоказ е клуч на се'“, заклучи Блистром. (МИА)


Статијата е прочитана 627 пати.

Испрати коментар

Од: Sveta iz Toronto
Датум: 04.07.2009 12:35:48
O je?
Од: janev
Датум: 04.07.2009 13:18:47
Makedonija gi ispolni site uslovi. vo odredena mera sme duri i ponapred od mnogu zemji koi se veke del od EU. Biometriskite pasosi pa i granicnata kontrola se vovedeni kaj nas a gi nema ne samo vo zemjite od sosedstvoto tuku i vo zapadnoevropskite zemji
Од: zore
Датум: 04.07.2009 13:23:17
viznata liberalizacija e rezultata blagodarenie na reformite sprovedeni vo poslednite 3 godini
Од: Gigo
Датум: 04.07.2009 16:51:19
A Makedonskite akcioneri od Swedmilk koi im gi ukradoa parite na Swedfand (drzavna institucija za plasman na kapital) ke mozat bez vizi ili?
Од: petko
Датум: 05.07.2009 08:54:18
Kako ne be ,vazi.....

Најди! во Утрински
Втора страница
Двојната капа останува на главата на Фуере
Кошмар со даноците
Случајот на ОМО „Илинден“-ПИРИН тест за Стразбур
Јавниот простор не е сопственост на Владата
Иванов најави дека е можна лидерска средба за името
Verbatim