Број 3080  понеделник, 07 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Поглед

Време е за оставка

Соња Крамарска

Оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески не смее да заврши само како моментен порив на одговорност или момент на залажување на јавноста. Премиерот Никола Груевски треба да знае дека во моменти кога се случува трагедија со големи последици, човечки и материјални загуби, и најпосле последици по угледот и по институциите на државата, не смее да има импровизации. Макар и да се работело за најблискиот другар на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Протоѓер, или за самото семејство Јанакиески со кое Груевски има блиски релации уште од своите студентски денови.

Груевски добро знае каде го одведе апсурдното бранење на министерот за правда, Михаило Маневски, кој се обидува да го задржи во Владата и покрај сите направени гафови, неправилности во работењето и откриени афери. Маневски уште повеќе го навлече гневот на јавноста, а Груевски најпосле, сакал или не сакал, ќе мора да и' се покори на таа иста јавност. Сите знаеме дека премиерот е чувствителен на јавни прозивки, особено кога тие се со повод.

Се разбира дека Македонија памти и поинакви епилози од дадени оставки по повод најразлични трагедии, за кои министри од владата чувствувале одговорност. Но, тоа не смее да биде модел на однесување на актуелната Влада и затоа оставката на Миле Јанакиески во изминатите два дена не требаше да биде квалификувана како „понудена“ туку како „дадена“. Фактот што оставката висеше два дена како „понудена“ создаде непријатен впечаток дека се работи за прв чекор на политичко менаџирање на трагедијата во Охрид, без притоа да се добие каква било перцепција каква ќе биде натамошната судбина на таа оставка.


#
Статијата е прочитана 4409 пати.

Испрати коментар

Од: Ace od Avstralija
Датум: 07.09.2009 00:21:42
Dali oktopodot dade ostavka koga ne go najde oktopodot? Dali istiot oktopod dade ostavka na vremeto pa do den denes( a i nikogas) sto ne go najde atentatorot na Kiro, "avionskata nesreca" na Boris... i uste iljada aferi i iljada pricini za ostavki na site negovi slugi? SONJA, JA PRETERA BE SESTRO !!!
Од: Blagoja
Датум: 07.09.2009 00:30:17
Ovoj ist minister ni raspisa tender za dvokatni avtobusi vo Skopje ? Kako moze dvokatni avtobusi da se dvizat po ulicite na Skopje, ova ne e London. Ulicite se polni so dupki i shahti so ponisko nivo od asfaltot. Krivini kolku sakas, konjski koli po centar, Tomos motorcinja so tri trkala koi edvaj se trkalaat, kucinja, machki pa i konji se shetaat po ulicite. A nitu graganite nemaat iskustvo: na spratot ne ke smee da se stoi, inaku moze da dojde do nestabilnost, slicno kako so brodot "Ilinden". Tragedijata vo Ohrid mora da smeni nesto vo nasite balkanski sfakanja. Ne moze se i seshto da se trkala ili plovi. Mora da ima nov minister, poseriozen i poiskusen, koj ke stavi red vo ovoj haos.
Од: milko
Датум: 07.09.2009 00:42:15
avtorot na ova statija i na nesreka saka da profitira alcnost-nisto drugo
Од: mene
Датум: 07.09.2009 02:10:03
more i on i grujo ostavka da si dadat. ni ja sotrea drzavata so svojot pr populizam. moralen cin... vrska nemaat tie shto e moralen cin, da znaea nemashe da izdavaat dozvoli i "uredni" ispravi na brodovi koi se za vo muzej, samo zasto nekoj gi potplatil. bagra neodgovorni seljacista!
Од: senior
Датум: 07.09.2009 02:41:15
Izgubivme vojnici koi se vrajcaa od nekoj vid mirovna misija od Bosna pa imavme primer deka ministerot ne pocuvstvuva nikakva odgovornost i si ostana da si ja vrsi rabotata onaka ko nisto da ne bilo.Nema da e prv pat................vo svetot takov slucaj bi bil ekstremen ,posle tragedija ministerot da ne ponese odgovornost ,e sea kaj nas e druga prikazna sekogas ......nie sakame da bideme posebni vo se ,nisto ne bi me iznenadilo.
Од: Trpe original
Датум: 07.09.2009 05:48:22
Ke se simne Murto i ke se kaci Kurto.Ta taka i vie novinarke forsirajte go Braneta za narednite izbori(ke ni donese med i mleko) kako sto toa go stori prethodnite mandati.Vo Makedonija niti imalo niti ima saglam politicar-ne mozat chesnite lugje da dojdat do pozicija zato sto se potisnati od politickata i biznis mafija.
Од: xoxox
Датум: 07.09.2009 05:52:29
I Janakievski dade ostavka zarem treba cela vlada da dade ostavka za edna obicna nesreka se sluci i tolku sto sega svetot treba da zastane zasto 15 bugari zaginale....
Од: Mina
Датум: 07.09.2009 07:09:02
Se slozuvam so Sonja i mislam deka krajno vreme e nekoj da prezeme nesto vo Ohrid.Ova mozese da se sluci vo ekot na sezonata koga ucilista ili decinja odat na poseta so brodot do Sv.Naum.Ostavka na ministerot pod hitno.
Од: ФЕЛИКС
Датум: 07.09.2009 08:23:26
Министерот даде оставка вака или онака но на некој и тоа малку па се гледа во формата на оставката,да не се очекува да министерот изврши харакири.Бегло би се осврнал на праксата во минатото.Како прво катастрофата со ,,Фокерот,,министерот поднесе оставка спасителот на СДСМ ја прифати,како второ атентатот на Глигоров поднесено не прифатено оставка од,,виши цели,, и како трето Карпалак во кој министерот за одбрана,сегашниот грлат опозиционер ниту помисли да поднесе оставка исто така од ,,виши цели,,.Во оваа несреча се е малку да се направи но барем бидете подостојанствени.
Од: dobro bre ace
Датум: 07.09.2009 08:50:05
Зарем не ти е јасна нејзината реченица, овие да не направат онака како што и другите направиле, т.е. понудени оставки, не биле прифатени и така никој не презел одговорност. Значи Аце, читај малку подобро и не се плаши дека во секој случај твоите се на тапет, па мора да ги браниш. Зарем не сфати до сега дека на сите им се досади со твоите еднолични коментари?Инаку, навистина е голема трагедија и сочувствувам со семејствата на загинатите.
Од: Nikola
Датум: 07.09.2009 08:55:08
Na Ministerot treba da mu bide prifatena ostavkata kako moralen cin, ne kako vinovnik. No toa ne gi resava problemite. Treba site eksperti, specijalisti, sluzbenici, administrativci, rabotnici da izlezat od ovaa atmosfera na neodgovornost i javasluk. Dosta se pokrivame so kolektivna odgovornost! No koga ce se slucat nesreci, se bara vinovnikot, i se gleda deka site zataile.
Од: sime
Датум: 07.09.2009 09:02:12
Ako ostavkata e samo parada znaci uste ne sme zreli za odgovornost.
Од: Valerija
Датум: 07.09.2009 09:06:10
G-gjo Kramarska, navistina e zalno sto vie kako novinar morate da ja naglasuvate potrebata od ostavka na eden minister, koga vo site civilizirani opstestva toa ne e ni predmet na diskusija, tuku najnormalen cin na prifakjanje na odgovornosta. No vo mojata zemja se e naopaku i ne vazat standardite i normite na napredniot svet. Ovde se branat foteljite na neadarnite, korumpiranite i nesovesnite, pa makari i po cena na najostri osudi od javnosta. Janakieski e tipicen primer za vmro-vski funkcioner, i zatoa Gruevski i ovoj pat ke se obide da go spasi. A koj ke ne spasi nas od niv? Verojatno samite nie, kazuvajki im golemo NE.
Од: Cento
Датум: 07.09.2009 09:10:34
Jas mislam deka e vreme ti sestro da ja menis profesijata.
Од: Коко
Датум: 07.09.2009 09:29:27
Дали се сеќаваат господата од ВМРО, дека кога се случи авионската несреќа во Скопје, тогашниот министер Антонио Пешевски веднаш поднесе оставка, иако врска немаше со исправноста на авионот или пак наговите замрзнати крилца. Ама од морални причини си поднесе оставка. Затоа и сегашниот министер треба да си поднесе оставка, бидејќи во неговото министерство не е како што треба, штом се случуваат вакви несреќи.
Од: korco
Датум: 07.09.2009 09:48:59
Mnogu hrabro napisano draga Sonjicke. Uste pohrabro pisuvase i koga Bane bese na vlast. Da nemas nesto ispusteno vo prilogov?! Da ne nema Ohrid gradonacalnik slucajno?
Од: pepi
Датум: 07.09.2009 10:11:55
Zalno e sto i vakva tragedija na nekoi im sluzi za partiski prepukuvanja.
Од: zelezara
Датум: 07.09.2009 10:16:26
More ostavka treba da dade Gruevski da ne spasi site vo Makedonija
Од: bramoni
Датум: 07.09.2009 10:27:46
do xoxox ! Kako ke se cuvstvuvavte vie da vi zaginese nekoj blizok, g-ne i g-gjo? Kakvi nelugje ni se namnozija vo drzavava, se zgroziv. G-gja Kramarska, po Erol, ste vtora po omrazenost od ova fasisticinjata. Ete so takvi vladee vlasta!!!! I jas kako Mitko nitu sum VMRO-vec nitu SDSM-ovec...ama gubrinja fasiticki ne trpam.
Од: јас
Датум: 07.09.2009 10:35:34
Оставка !!!!!Оставката требаше да биде НЕОТПОВИКЛИВА !!! А не како што неколку пати напомна дека ете ја дал ПОНУДАТА за оставката и тоа по телефон до премиерот.ЗНАЧИ НЕ Е СОСЕМ ИСКРЕН ВО НАМЕРАТА.А сите други компарации со други министри ( од СДСМ ) , како што ги напомнаа погорниве , НЕ ДРЖАТ !!! Бугарија чекаше ваква работа за да не' распне на столбот на срамот и богами , дочека т.е. самите им влетавме во устата ...Самиот нивни премиер го спомна ова и не дочека да не го спомне и случајот со Спаска..
Од: Ајван Доктор®
Датум: 07.09.2009 10:40:26
Интересен беше Одговорот на „моралното“ министерче на новинарското прашање Дали неговата оставка е Неотповиклива - No Comment!!!?! Неверојатната Фарса продолжува.
Од: verag
Датум: 07.09.2009 10:46:38
Аце како типичен ВМРО=вец кога нема што да каже во одбрана, напаѓа по СДСМ. Па нели народот ги избра на последните избори како подобри од СДСМ? Па зашто тогаш прават се како што правеле тие? Инаку, ова е само популистички чекор- како што рече Јанакиевски, тој понудил оставка ,а Премиерот ќе одлучи. Се знае дека тој нема да ја прифати.А има ли некој во Владата што не е роднина или пријател на Премиерот?Колку зајде една ТВ- ВМРОТЕЛ- дури бараат оставка од градоначелникот,иако тој нема ингеренции за ништо поврзано со пловење и езерото.Но замислете, не дал изјава за медиумите, а всушност само за нивната ТВ.Како што рекол Ајнштајн, само глупоста нема граници.
Од: pero
Датум: 07.09.2009 11:17:18
Ostavka za Janakievski ODMA!!! Prva violina vo peralnicata so pari, ama faktot sto naznacil nekompetentno (citaj) nepismeno lice za upravnik na Kapetanijata e za osuda... ete dokaz deka partizacijata e pogubna za drzavata...
Од: Tom
Датум: 07.09.2009 11:32:16
Tocno, gospogo Kramarska vreme e za vasa ostavka od mestoto koe go imate vo vesnikov i vreme e da prestanete da komentirate besmislici tendenciozno, bidejki odavna ste procitani.
Од: anonimna
Датум: 07.09.2009 12:13:58
pa dobro be luge znam deka se vo prasenje covecki zivoti i zanm deka ima i vina vo ohridskata kapetanija megutoa sepak ova e NESREKA i sudbina sto na sekogo moze da se sluci prestanete veke da barate vina votie sto se najmalku odgovorni znaci stvarno sme mnogu beden narod
Од: BUKVA
Датум: 07.09.2009 12:30:10
Pompezno bea upatuvani kritiki kon gradonacalnikot na Ohrid.Bese kritikuvan kade bil toj.Dali nekoj se zaprasa kade e Premierot?-Najverojatno toj vremeto go pomina razmisluvajki dali vredi da prifati ponudena ostavka od Janakievski , covekot koj sto e mehanizam za polnenje na politicki dzepovi ili premierot se zavil vo crno ne taguvajki za nesrekata tuku uplasen od politicki samari od bugarskiot premier.Nikola begaj,ne unistuvas !
Од: Josifoski Dimitar
Датум: 07.09.2009 14:30:15
Ako mu e vistinski prijatel na Gruevski i na Makedonija ostavkata treba da bide neotpovikliva. No togas najpoveke ke zali LUKOIL.
Од: VMROVEC-LJUBCOVIST
Датум: 07.09.2009 15:49:53
slugata na milosevic sto prv se doznava za minister na transport i vrski.sto e urednik vo srbomanskata tv sitel.
Од: do Anonimnata
Датум: 08.09.2009 00:30:48
Замисли се ТИ во таква ситуација. Да си на брод со на пример твојата постара мајка која не знае да плива и како ја гледаш пред очи како ја снемува во длабочината. А немаш ни можност ни скапан појас за спасување за да и помогнеш. Па после барај од некој новинар да не пишува и да не бара одговорност за смртта на твој близок.

Најди! во Утрински
Насловна
Зденко
Херојска победа над Израел
Со пари ќе се носат странски инвеститори
Македонија подготвува вето за Грција
Трагедијата ја потисна прославата на полнолетството
Исполнети определниците за ЕУ - се е партизирано!
Сами се победивме во Глазгов
Грешката е системска
Вицепремиерот Пешевски медијатор во спорот со ЕВН
За едни мајка, за други маќеа!
Германија го заборава митот што ја создаде германската нација