Број 3034  сабота, 11 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
На прво место

Големи искушенија за новиот министер за образование

Никола Тодоров вели дека ќе ги покаже своите менаџерски способности

Жаклина Хаџи-Зафирова

Новиот министер за образование и наука, Никола Тодоров, е сериозен во своите намери да не изгуби ниту еден ден на новата функција, што го покажа неполни дваесет и четири часа по именување. Уште во саботата седна на се' уште „неоладената фотелја“ на неговиот претходник Перо Стојановски и ги засука ракавите. Имаше средба со неговиот претходник, Стојановски, а неговите консултации со вработените во Министерството продолжија и вчера.

Но, колку ваквата динамика ќе му помогне на младиот и амбициозен Тодоров, кого на шега го споредуваат со легендата на акционите филмови, Стивен Сигал, поради неговите карате вештини, за кои се пофали уште на првата средба со новинарите. Тодоров од Стојановски наследи не само еден од најпроблематичните сектори во Владата, туку и најгорливите проблеми каде што се судираат етничките прашања, што се покажаа како кобни за Стојановски. Тој најавува дека на дело ќе ги покаже своите менаџерски способности, па прв зафат во Министерството ќе му биде да ги организира секторите.

Што се' го чека Тодоров, кој во јавноста се прочу, пред се', како син на генералниот секретар на Владата, Стојан Тодоров, кој, исто така, поднесе оставка? На министерската маса ќе го чека петицијата на родителите Албанци, кои безусловно и надвор од законот бараат 260 ученици да се запишат во средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ без квалификационо тестирање, за што би се формирале вишок паралелки. Од новиот министер ќе се очекува да го разреши јазолот со поставувањето на новиот ректор на Државниот универзитет во Тетово, кој не е признат од досегашното раководство, па на универзитетот функционираат двајца ректора. Ова, ДУИ, му го припишуваше како грев на сега веќе ексминистерот Перо Стојановски, па затоа и се бараше негова одговорност.

Уште еден минус во работата на Стојановски, како што се шпекулира, била и очекуваната изградба на новото средно училиште во Струга, со што конечно би се решила меѓуетничката тензија во училиштето „Нико Нестор“. Тодоров го наследи Министерството во услови кога јавноста очекува да види каква е визијата на Министерството со реализацијата на веронауката, односно како ќе се реализира новиот предмет етика на религии, кој ја замени веронауката откако падна на Уставен суд. Но, и што ќе се прави со екстерното тестирање, кое ја доживеа истата судбина и заврши неуспешно како и веронауката.

Во една ваква жешка атмосфера, новиот министер не сака да размислува за политика, која неговиот претходник ја наведе како главна причина поради неговата оставка, бидејќи, како што рече, не успеал да ја тргне од училиштата.

„Судирот на политичките концепти треба да се извади од дворовите. Треба да има судир на концепти, но не на грбот на учениците“, и��јави вчера за „Утрински весник“ новиот министер Тодоров. Вели дека надвор од законот не би потпишал никаква одлука без разлика дали е таа политичка или не, што секако ќе биде интересно да се види со оглед на тоа што, без исклучок, горливите прашања во образованието се покажаа дека се со политичка заднина.

Како министер прв чекор ќе му биде да се постави добра организација во Министерството и да формира нови тела, кои досега не биле формирани. „Организацијата е мајка на сите успеси и неуспеси. Прво мора да се постави здрава организација на работите, која ќе функционира беспрекорно. Ќе се фокусирам на управувањето, бидејќи мислам дека квалитетот на одлуките зависи од квалитетот на управувањето“, објаснува Тодоров, додавајќи дека приоритет ќе му биде приспособувањето на македонското со европското законодавство во делот на образованието.

Поради претходните ангажмани во скопски Катастар, и сега како министер, жали што не може вистински да му се посвети на спортот. А од спортските дисциплини најомилени му се карате, ватерполо и кошарка, кои ги вежба уште од мали нозе. Носител е на црн појас во карате, а во 2006 година освоил златен медал во дисциплината џуџицу на Светскиот куп во Италија.

Дебитирањето на Тодоров во македонската јавност беше неуспешно. Со исмевање беше дочекана неговата биографија во Собранието, напишана и на латиница и на кирилица, што тој го објаснува како компјутерска грешка. Посебно внимание во неговата биографија предизвика тоа што Тодоров навел дека има завршено средно образование и возачка дозвола „Б“ категорија.

За причините за заминувањето на Стојановски, за кого вели дека се блиски, не сака да зборува, но додава дека ги разбира неговите причини. Ексминистерот во Собранието не ја образложи оставката, а не им даде објаснување ниту на новинарите, кои беа затекнати од неговиот потег. Пред неполна седмица тој тврдеше дека „обврските во неговиот сектор се толку големи што тој нема време да размислува за оставка“. Но, се покажа дека не било така.


#
Статијата е прочитана 1315 пати.

Испрати коментар

Од: Stanka
Датум: 12.07.2009 21:52:10
Zagrizuvacki simptomi kako posledica na povekemesecnata antikvizacija. Sudejki spored prvoto pretstavuvanje na mladiot minister za obrazovanie, Makedonija veke go izgubi kirilskoto pismo. Od Aleksandar Makedonski ne mozeme da najdeme soodvetni koreni na nasata pismenost iako Pasko Kuzman ja prekopa Makedonija, veke ne kako arheolog tuku kako najgolem i najdlabok zemjodelec. Sepak, pismenosta od vremeto na Kiril i Metodij nikoj ne ni ja osporuvase. Ako za nas bese gordost prvata akademija na Balkanot, ocigledno premnogu izmutirale genite na Makedoncite od IX vek, pa denes ni ministrite na Makedonija ne mozat da se obratat vo svojata drzava so edno zvanicno unificirano pismo. Kakvo ke bide obrazovanieto vo Makedonija, ako ministerot oficijalno vo parlamentot ni se obraka so edna fatalna nepismenost?
Од: majtap
Датум: 13.07.2009 02:17:00
Za zlatoto vo karate kapa dole, a katastarot-katastrofa.
Од: profesorka
Датум: 13.07.2009 04:02:01
Tesko na obrazovanieto so nepismen minister!
Од: citatel
Датум: 13.07.2009 05:51:05
Pero Stojanovski na kraj ke izleze i naroden heroj. Novinarite zaboravija li za kriminalot sto go napravi .Pricinata za negovoto zaminuvanje ne e vo nesposobnosta da se spravi so problemite tuku tocno zaradi negovoto koruptivno rabotenje .
Од: Студент
Датум: 13.07.2009 07:46:51
Во овој министер јас имам доверба до небо затоа што има искуство. Човекот пред една година излегол од училиште и се знае. Тазе му се проблемите со кои се судрил. Алшкосун министре.
Од: kalimero
Датум: 13.07.2009 08:13:40
brukaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Од: dbreak
Датум: 13.07.2009 10:01:15
Tolku shto e "beden" ne vredi ni da go komentiram
Од: Трпе
Датум: 13.07.2009 10:05:06
Ова и пример како родителите ѓи форсират своите неспособни деца.А нашиот пастир се затрчува по странски дипломи.Тој самиот ја намалува вредноста на прилепското вечерно училиште.Но со изборот на овој министер за необразование и волците ќе бидат сити и овците ќе останат на број.
Од: borce prilep
Датум: 13.07.2009 10:11:36
Todorov e clen na odborot na direktori vo Tutunski Kombinat -Prilep,zema 1000 evra plata,kako i site tamosni VMRO-vski direktori a brodot tone,ne e jasno vo firma koja bara spas od drzavata i e tezok zagubar direktorite a posebno generalniot na Tutunski da zema 1400 evra plata.Sram za gradot sram za vladata sram za premierot koj siguren sum nema pojma deka mu rabotat zad grb.Pa toj samiot ne zema tolku plata
Од: bobi
Датум: 13.07.2009 10:46:46
Zarem kozmetickive smeni vo ministerstvoto za obrazovanie ke donesat nesto novo.Matricata e ista a i odnesuvanjeto.Edno hunza ministerce go menuvaat so drugo.Formata e ista firerot aminuva se.
Од: gogo
Датум: 13.07.2009 11:09:03
zarem ne mozese da se najde pokatastrofalno resenie za minister.jas licno mislam deka e podobro ministerstvoto da raboti bez minister kako sto e ovaj.
Од: zagrizen gragjanin
Датум: 13.07.2009 11:52:49
Gospod neka ni e napomos, so vakov nov minister za obrazovanie. PERO VRATI SE!!!!
Од: Наташа
Датум: 13.07.2009 12:34:14
Предлог за премиерчето: како тргна со министрите за образование мој предлог е следниот министер да е ќерка ми. Има 13год, ги знае проблемите во основното образование и не е коромпирана. За оние од средно ќе дознае од брат и кој веќе е запознаен со корупцијата и не е подобен за министер. КАКО САМО НЕ ВИ Е СРАМ!!!!!!!
Од: janev
Датум: 13.07.2009 14:21:54
Ministerot za obrazovanie navistina ima mnogu predizvici a eden se vika Ustaven sud, institucijata koja gi koci reformite vo obrazovanieto. Veruvam deka ministerot ke smogne sili da se spravi so blokadite koi kvazieksperti gi cinat vo naseto opstestvo
Од: koki
Датум: 13.07.2009 15:20:47
Se ucat decata sto e drzava. E Makedonio sto dzvoli pilispircinja da ti ja vodat DRZAVATA. Nevidena bruka sram po svetov sme, kaj li ke ni e krajot samo Gospod znae!!!!!!!!
Од: Alek
Датум: 13.07.2009 15:44:23
Де бре не туку го земате на заб министерчево, па ќе се научи, прва работа му е. Битно да е кадар на Грујо, за сегде ќе го биде...
Од: Anastas
Датум: 13.07.2009 16:02:03
Ne veruvam deka GRUJO bil svesen koga go postavil ova detiste za minister. Premiere koj Ve izlaza za da go stavite Todorov za minister. Pa toj voda moze da mu nosi na predhodniot minister Stojanovski. Golema greska napravivte sto ja prifativte ostavkata na Stojanovski. So zaminuvanjeto na Stojanovski i Bocevski brodot pocna da tone, priznavale Vie toa ili ne. Ja ispraznivte partijata od vistinskite lugje i Vi ostanaa ovie kako Todorov. ZAMISLETE SE!
Од: marija
Датум: 13.07.2009 17:13:16
ДО НАТАША Одличен предог Наташа !!!! Одличен!!! ЈАс би гласала за неа .... а верувам и многу други!!!

Најди! во Утрински
На прво место
Вистинска расправа во Собранието
Иванов со Топи и Сејдиу во Охрид
Македонија на Самит на неврзаните