Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Отфрена иницијативата за референдум за црквата

Иницијаторите сметаат дека законот погрешно е толкуван

Деспина Трајковска

Неуредно доставена и неусогласена со законот. Со вакво образложение мнозинството на Советот на Општина Центар вчера не ја прифати иницијативата за распишување референдум на кој граѓаните на Центар ќе одлучат дали на скопскиот плоштад да се изгради црква „Свети Константин и Елена“ или кој било друг верски објект.

Ваквата одлука беше донесена по речиси тричасовни дискусии, надмудрувања, игри на зборови, во моменти напната атмосфера поради што седницата имаше и неколку прекини заради консултација на советничките групи.

Ситуацијата ја „пресече“ советникот Иванчо Вучевски од НСДП, кој предложи Советот да изгласа дека граѓанската иницијатива не е уредна и поднесена според закон, таа да се стави во мирување, а на подносителите на иницијативата да им се даде можност да ја обноват постапката согласно со законската регулатива, па повторно да ја достават до Советот на разгледување. За одлуката гласаа 12 советници, а пак 11 беа воздржани „Јас ја поддржувам иницијативата, но, сепак, сметам дека таа треба да се обнови и да се формулира, односно да се достави согласно со законот“, дополни Вучевски, чиј глас беше пресуден пак да „падне“ предлогот на советничката група од СДСМ за дополнување на дневниот ред на седницата со предлог-одлука за распишување референдум, навидум идентична точка како првата. Седницата се отвори со точка за разгледување на иницијативата, што значи само материјална расправа, но без конечна одлука дали да се распише референдум.

„Констатиравме и дека иницијативата не е уредна, па затоа поднесовме предлог-одлука за распишување референдум, но таа не се изгласа. Дали тоа значи дека ВМРО се плаши од јавното мислење, од граѓаните кои ги бираа. Само да потсетам дека нивниот лидер, премиерот Груевски, е токму тој кој неколкупати досега, кога на пример станува збор за прашањето за името, потенцира дека референдумот е демократско право на сите граѓани“, изјави по седницата Јован Тагасовски, координатор на советничката група на СДСМ. Во името на своите колеги, тој истакна дека ја поддржуваат иницијативата и се противат на каква било изградба на верски објекти на скопскиот плоштад.

Претставниците на здружението „Плоштад слобода“, кои бараат да се распише референдум, ја следеа вчерашната расправа, разочарано, но со уште поголема мотивација истакнаа дека ќе продолжат во остварувањето на своите намери.

„Ова е само уште еден механизам од многуте за да не' замолчат. Одредбите од законот на кој се повикуваат се однесуваат за граѓански иницијативи што се однесуваат на државно ниво, а во случајов станува збор за локално ниво. Независно од се', лесно ќе ги собереме потребните потписи пред Министерството за правда и повторно ќе ја поднесеме иницијативата“ истакнаа нејзините подносители.

Во законот, за референдум кој се распишува по граѓанска иницијатива на локално ниво стои дека граѓаните ги даваат потписите пред органот на државната управа надлежен за евиденција на избирачко право и на начин определен согласно со член 70 од законот. Токму на таа одредба се повикуваа советниците од ВМРО-ДПМНЕ, но дел од неа, пак, вели „на начин определен согласно со член 70 од законот“, а во него, пак, стои дека потписите на граѓаните се даваат на образец пред органот на државната управа надлежен за евиденција на избирачкото право. Но, оваа одредба се однесува на иницијатива на државно ниво.

„Меѓу потписите има и граѓани од други општини, односно градови. Сметам дека списокот треба да се преиспита, односно целата постапка да се повтори, бидејќи не е во согласност со законот, процедурата не е испочитувана“, рече, меѓу другото, на седницата Владимир Бахчовановски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој истакна дека владејачката партија не се противи на иницијативата, туку единствено сака целата постапка да се спроведе согласно со законските одредби, односно потписите да се собрани како што налагаат нормативите.

По седницата, градоначалникот Владимир Тодоровиќ не сакаше да ги коментира случувањата на неа и конечниот исход. (Дс.Т.).


#
Статијата е прочитана 899 пати.

Испрати коментар

Од: mitko za slabite strani
Датум: 04.09.2009 04:23:33
Hrabrosta ne vi e jaka strana VMRO-ovci, se uplasivte od Grcev i negovite svircinja. Stvarno ste mizerni. Duri i onoj titov pioner morate da go potkupuvate za da go vklucite vo svojot kukavicluk. Ni onaa detska laga deka pod Burmali Djamijata porano imalo crkva ne vi valja. Da povtoram stvarno ste mizerni. Pravi falsifikatori na istorijata.
Од: ФЕЛИКС
Датум: 04.09.2009 08:34:20
Доста не тормозите нас кој живееме вон Скопје,соберете ги потписите пред надлежен орган а не на плоштад на кој се потпишува и индивидуа од Тумчевиште кој мисли дека потписот е за откуп на земјоделски производи.Соберете потписи дајте пред надлежен орган и барајте референдум ви требаат над 2ооо а не 600 потписи.А за Грчев стравот е голем поради повторување на монструмот пред ЕСМ.
Од: горан
Датум: 04.09.2009 09:53:17
Како не му е срам на Иванчо Вучевски. Брука. Па зар алал ќе види. Срамно, ниско. Без разлика на иницијативата на граѓаните, зашто не гласаше за Одлуката за распишување на Референдум? Е, Ване, Ване, кај ти отиде образот?
Од: јас
Датум: 04.09.2009 11:03:40
До сите оние „скопјани “ кои нас од другите градови не' сметаат за провинцијалци ( да не речам сељаци)..Една работа да Ви биде јасна , тоа што сте заминале после земјотресот во Скопје , не значи дека сте скопјани и дека Скопје е ВАШЕ!!A со тоа и плоштадот!!!Тешки пари и даноци се собираат од „провинцијата “ како што милувате да го нарекувате остатокот од Македонија ,за да имате вие , скопјани плати и тоа ПОГОЛЕМИ од соодветно работно место во провинцијата..ЗАТОА ; ТРЕБА И НИЕ ДА ОДЛУЧУВАМЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИЗГРДАБА НА ЦРКВАТА НА ПЛОШТАДОТ.Тој плоштад е и на сите од Македонија , а не ваша лична своина!!!
Од: roditel
Датум: 04.09.2009 11:14:36
batalete crkvi vece na narod mu treba bolnici,lekovi,sovremena aparatura,griza za hendikepirani imam dete so hendikep nema ni dnevna institucija nit centar za ovie lica samo demir .kap kade uslovite se losi namesto popovi da se bogatat i vozat dzipovi i mercedesi neka povelat stom imat tolku pari da pomognat na nas so deca hendikepirani.
Од: Oskar
Датум: 04.09.2009 11:36:30
Napolno se slagam deka inicijativata za referendum treba da bide vo soglasnost so Zakon. No dali sekogas se pridrzuvate kon zakonite i koga go menuvate DUP-ot, pocesto od svoite corapi, preku nok ne pocituvajki osnovni pravila od urbanizmot i voljata na gragjanite, koga katnite garazi gi pretvarate vo stanovi (zad severnata tribina) ili vo deloven prostor za potrebite na Gradonacalnikot, koga ne gi ispolnuvate osnovnite potrebi i zelbi na gragjanite koi tolku glasno i jasno gi iskazaa kako: protiv izgradba na crkva na plostadot, muzei, kic spomenici, spomen kuki, predimenzioniran stadion koj zjapi prazen, zicara na Vodno a gragjanite nemaat trotoar vo gradot, go zatvorivte Kejot i uste mnogu drugi slicni gluposti.
Од: Гласач
Датум: 04.09.2009 12:15:12
После идните избори НСП ќе ја снема. Гаранирано!
Од: verag
Датум: 04.09.2009 16:02:16
Се гледа дека ДПМНЕ не го интересира гласот на народот,освен тој на Томиќ.
Од: Stec
Датум: 04.09.2009 17:14:06
Graganite veke se izjasnija na referendumot minatata godina koga glasaa za gradonacalnik na Skopje i na Centar. Sekako - site uste togas znaeja sto ke se gradi vo centar

Најди! во Утрински
Насловна
Хигиена, ами како
Изборите во Грција ја релаксираа Владата во Скопје
Зденко
За влез во ЕУ моравме да се смениме
Михаил Ренџов втор пат ја доби наградата „Григор Прличев“
Обединета власт за расцепканата опозиција
Јанкуловска го испитува ресорот на Јанакиески
Под Бурмали-џамија немало црква
Станавме ли полнолетни?
Премиерот се оградува од Груев и од Делчев
Цело е кога има тројца
Во Македонија нема алтернативни патишта
Се кандидирам!