Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Масовно искачување на Голем Кораб

ГОСТИВАР - „Мамо, се искачив на Кораб“ е мотото на годинешната манифестација масовно искачување на врвот на Голем Кораб (2.864 м), што се одржува по 18. пат во чест на 8 Септември - Денот на самостојноста и независноста на Македонија.

Според програмата, искачувањето почнува на 6 септември (недела), во 9 часот од платото на караулата „Победа во месноста Штировица“, на подножјето на Кораб, на надморска височина од 1.280 м, а во 15 часот учесниците се враќаат во базата. Планинарската патека долга 18.160 метри во двата правци е обележана.

Во далечната 1991 година, токму на денот кога се одржуваше референдум, група планинари се искачи на Голем Кораб, како симболика за успехот на изјаснувањето. Оттогаш, традиционално, секоја година се организира масовен планинарски марш на планината Кораб. (К.К.)


#
Статијата е прочитана 768 пати.

Испрати коментар

Од: marija
Датум: 04.09.2009 13:52:18
super idea za rekreacija na vredni planinari

Најди! во Утрински
Македонија
Во Македонија нема алтернативни патишта
Ќе се градат пет фабрики во гостиварско Зубовце
Прекин на молчењето пред медиумите
Битолчани ќе плаќаат ем поскапа вода ем кредит