Број 3030  среда, 08 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска


Site Meter
Спорт

ПОСЛЕДЕН ЗБОР

Љупчо Неделковски

1956-2009, претседател на КБФМ

Долгогодишниот спортски работник и еден од пионерите на кикбоксот во Македонија, Љупчо Неделковски, повеќе не е меѓу нас. Смртта го затекна како претседател на Кикбоксинг федерацијата на Македонија и на клубот Скопје. Со неговото име се врзуваат повеќе од 300 медали на кикбоксерите од разни меѓународни натпреварувања, а тој е најзаслужен и за организацијата на Европското првенство пред две години во Скопје. Најмногу благодарение на тоа што Неделковски беше член на Бордот на Светската аматерска кикбокиснг организација (ВАКО), Македонија в година ќе биде домаќин и на мундијал во еден од своите најтрофејни спортови.

Љупчо Неделковски во 1969 година почна да тренира карате и во периодот од 1973 до 1981 година беше првак на Македонија, а стана и вицешампион на тогашна СФР Југославија. Со кикбоксот се „зарази“ во 1987, кога стана шеф на инструкторите во Македонија. Во 1995 година ја формира КБФМ и најмногу поради него таа во 1999 беше прогласена од ВАКО за најактивна федерација од сите нејзини членки.

Неделковски беше носител на мајсторски појас 6. дан. Добитник е на многубројни признанија како тренер и селектор на македонската репрезентација. (Р.Д.)

 


Статијата е прочитана 488 пати.

Испрати коментар

Од: Bobi
Датум: 08.07.2009 11:07:14
bog da go prosti, bese mnogu dobar covek
Од: kkk
Датум: 08.07.2009 16:57:23
pocivaj vo mir

Најди! во Утрински
Спорт
Ренова ќе го дочека Динамо (М) во карантин
Стефановски сака со подиум да се прости од Охридски маратон
Фудбалски вести
Еклстоун се извини за коментарите за Хитлер
Рожман 28. на 100 м на Универзијадата
И третата етапа за Кевендиш, Армстронг трет севкупно
Мечот со Шпанија во Скопје во 22 ч.