Број 3030  среда, 08 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска


Site Meter
Спорт

Рожман 28. на 100 м на Универзијадата

Единствената македонска атлетичарка на Универзијадата во Белград, Ивана Рожман, оствари 28 време во конкуренција на 47 пријавени натпреварувачки во трките на 100 метри. Рожман, вчера, се појави на тартанот на белградска „Маракана“, трчаше во третата група и во целта пристигна со време од 12:20 секунди. Тоа е за 16 стотинки послабо остварување од нејзиниот најдобар резултат сезонава и воопшто во кариерата. Рожман на Универзијадата во Белград е пријавена и за трките на 200 метри и во скок во далечина.

Денеска во српската престолнина настапат и останатите двајца наши претставници, пливачите Евгениј Поп Ацев и Сергеј Наумовски. (С.Д.)


Статијата е прочитана 109 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Ренова ќе го дочека Динамо (М) во карантин
Стефановски сака со подиум да се прости од Охридски маратон
Фудбалски вести
Еклстоун се извини за коментарите за Хитлер
Љупчо Неделковски
И третата етапа за Кевендиш, Армстронг трет севкупно
Мечот со Шпанија во Скопје во 22 ч.