Број 2983  вторник, 12 мај 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Веле Смилевски добитник на „Велја кутија“

Поетот Веле Смилевски е годинашниот добитник на наградата „Велја кутија“ што традиционално ја доделува асоцијацијата „Македонски духовни конаци“. Одлуката годинава ова престижно признание да му се додели на Смилевски за поетската книга „Совршена тишина“, објавена во издавачката куќа „Дијалог“ од Скопје, ја донесе Управниот одбор на асоцијацијата,.

Во образложението за доделување на наградата „Велја кутија“, меѓу другото, се подвлекува: „Наградата се доделува за стихозбирката ’Совршена тишина‘, книга со конзистентен систем на естетски и онтолошки идеи. Оваа стихозбирка претставува исклучителна вредност и афирмација на македонската литература, култура и духовност“.

Наградата „Велја кутија“ на Смилевски ќе му биде врачена на Меѓународната манифестација „Македонски духовни конаци“, која ќе се одржи на 15 август во храмот „Св. Ѓорѓија“ во Струга. На свеченоста е предвидено за книгата да зборува академик Луан Старова. (Н.П.)


Статијата е прочитана 155 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
„Автобуска постојка“ прогласена за најдобра претстава на „Лица без маски“
И етнолозите незадоволни од третманот на државата
Голем театарски панаѓур со „Троил и Кресида“
Мајски саем на книгата во „Феникс“
Во продажба влезниците за концертот на Пети Смит