Број 2983  вторник, 12 мај 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

„Автобуска постојка“ прогласена за најдобра претстава на „Лица без маски“

Од 5 до10 мај се одржа интернационалниот театарски фестивал за аматерски, алтернативни и експериментални театри „Лица без маски 2009“. Фестивалот понуди претстави кои по својата форма се истражувачки, експериментални и во духот на современиот концептуален театарски израз, а лудилото на денешниот модерен човек, инстант-живеењето и се' поголемата отуѓеност беа повторно тема на младите уметници од Австрија, Германија, Бугарија, Литванија, Романија, Србија и Македонија.

Традиционално и на ова издание на фестивалот беа доделени двете награди и тоа: специјална награда за театарски експеримент и главната Гран-при - „Малиот принц“, за најдобра претстава во целост, а за кои одлучуваше тричленото жири во состав: Јоке Елберс, претставник на светската театарска мрежа за аматерски и алтернативни театри и фестивали АИТА/ИАТА, Мик Ламперт, актер од Словенија, и Магдалена Ризова-Черних, актер од Македонија.

Специјалната награда за најдобар театарски експеримент ја добија претставите „Контраст“ од театарот „Independent Performance“ од Романија и „Лекција“ на академскиот театар „Бранко Крсмановиќ“ од Србија.

Гран- при „Малиот принц“ за најдобра претстава во целост беше доделена на претставата „Автобуска постојка“ од Херолд Пинтер, во изведба на театарската група „The Wild Bunch“ од Германија. Тоа е копродукција помеѓу „The Wild Bunch“ и Театарот 007 од Македонија, а која треба да се реализира и следната година. (К.Р.)


Статијата е прочитана 113 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Веле Смилевски добитник на „Велја кутија“
И етнолозите незадоволни од третманот на државата
Голем театарски панаѓур со „Троил и Кресида“
Мајски саем на книгата во „Феникс“
Во продажба влезниците за концертот на Пети Смит