Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Кршење на стандардите

Секаков вид комерцијално огласување, кое не е јасно издвоено од информативните содржини во медиумите, се смета за грубо кршење на професионалните стандарди.

Ова е предупредување на Советот на честа при Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) по повод „се' позачестените случаи на директно, но и на прикриено рекламирање под маската на информирање“.

Во соопштението објавено денеска, како пример се посочуваат „многуте прилози и текстови за ’успешните‘ приватни универзитети, новите производи или услуги на одредени компании кои станаа редовна и, за жал, не осамена појава. Под таквите ’прилози‘ неретко се потпишани конкретни новинарски имиња“, се наведува во соопштението.

Советот на честа потсетува дека согласно со член 6 од Кодексот на новинарите, рекламата и прикриената реклама мора да бидат јасно одделени од новинарската содржина. (Макфакс)


#
Статијата е прочитана 247 пати.

Испрати коментар

Од: Ајван Доктор®
Датум: 04.09.2009 11:53:45
Гоуд моунинг!!! (Rene from Resistance)

Најди! во Утрински
Политика
За влез во ЕУ моравме да се смениме
Отфрена иницијативата за референдум за црквата
Бесплатен училиштен прибор за 10 илјади основци
Само вложувањето во образованието води напред
Речиси сите пратеници потпишаа дека не биле кодоши
Милошоски на состанок на ЕУ