Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика
Речиси сите пратеници потпишаа дека не биле кодоши

Во првите три дена од стартот на лустрацијата, речиси половината од вкупно 250 државни функционери кои беа повикани во првиот бран дадоа изјави пред Комисијата за верификација на фактите. Досега изјави за тоа дека во животот не функционирале и не граделе кариера со кодошење доставија шефот на државата Ѓорге Иванов, стотина пратеници, вклучувајќи го и спикерот Трајко Велјаноски, премиерот Никола Груевски и некои од министрите и градоначалниците.

Во Домот на АРМ, каде што се привремените простории на Комисијата за лустрација, вчера изјави дека не соработувале со органите на државна безбедност, не издавале наредби за следење луѓе и не користеле такви информации депонираше целата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Очекуваме историската вистина и правдата да излезе на виделина, да се елиминираат од јавниот живот луѓето кои биле соработници на тајните служби. Тие луѓе не можат да бидат градители на новото демократско општество“, изјави шефицата на пратеничката група, Силвана Бонева. Вакви изјави пред Комисијата за лустрација веќе доставија пратениците од СДСМ, ДУИ, Нова демократија, НСДП, како и пратениците Стојан Андов, Павле Трајанов, Иван Стоиљковиќ. Либералдемократите најавија дека ќе го сторат тоа деновиве. Засега нема информација кога и дали пратениците од ДПА, кои го бојкотираат парламентот ќе го испочитуваат Законот за лустрација, и ќе достават изјави до крајот на месецот, до кога е рокот за поднесување. За останатите кандидати за носители и носителите на јавни функции терминот за поднесување на изјавите ќе биде дополнително утврден.

Претседателот на Комисијата за лустрација, Шпенди Винца, вчера во изјава за медиумите настапот на својот колега, професорот Ѓорги Малковски, кој рече дека досиејата во Белград веројатно никогаш нема да се добијат, го оцени како личен став. Тој напомена дека Комисијата досега не расправала за досиејата што се наоѓаат во архивите во Белград. Според сознанијата на Комисијата, оригиналните досиеја се во Македонија, а доколку има документација во Белград, тоа се копии. Винца ги поздрави најавите од Белград дека нема да се поставуваат пречки за увид на документите во тамошните архиви. „Ќе бараме соработка со сите институции било од државата или надвор, кои можат да ни помогнат во процесот на верификација на фактите, па и со Белград“, рече Винца.

Иницијаторот на лустрацијата, Андов, предупредува на внимателен пристап и доследно спроведување на Законот. „Комисијата што ја избра Собранието е единствен надлежен орган за спроведување на овој процес и единствен овластен орган да ја информира јавноста. Поединечните настапи на членови на Комисијата или други ’познавачи на материјата’ можат само да бидат толкувани како обиди да се внесе забуна во спроведувањето на лустрацијата и таа да се оддолжи, па дури и да се одложи“, укажува Андов. Тој е убеден дека успешното спроведување на овој процес ќе ја унапреди демократијата. (О.В.)


#
Статијата е прочитана 300 пати.

Испрати коментар

Од: Rade
Датум: 04.09.2009 00:30:26
А дали сите министри поднесоа изјави за несоработка?
Од: mitko postavuva prasanje za listata
Датум: 04.09.2009 04:51:44
Dali megu potpisanite e i nakazniot titov pioner (na Tito od Psaca) Vucevski od gradskiot sovet koj ocigledno e kodos i platenik na VMRO?
Од: kole
Датум: 04.09.2009 07:21:14
I jas ke potpisam... toa ne e nikakov problem...
Од: od strelec
Датум: 04.09.2009 08:35:20
kolku samo ke se isperat kodosi so ovaa postapka,ce bidat kako bebinja,za zal smetam deka ostanuvame najkodoska nacija(progon na SITE kodosi od Makedonija-toa e spasot).
Од: Ајван Доктор®
Датум: 04.09.2009 11:51:03
Секако дека Белград нема да поставува пречки во доставувањето на потребните документи! Баш ќе им биде мерак да ни ги гледаат Зачудените Фаци!! Туку, Блазе си им на денешниве Кодоши!! Па тие не треба ништо да Потпишат! Најекспресно ќе напредуваат во својата кариера!
Од: Boro
Датум: 04.09.2009 12:08:28
А Ѕинго и маневски дали доставија вакви изјави?
Од: se se vrti vo krug
Датум: 04.09.2009 14:26:41
Ajde prestanete so vakvi kic-komedii,kakvi kodosi kakvi budalstini.Sekoj sto bil clen na komunisticka partija bil kodos.Jasno im e i na vrapcite.Lustracija im treba samo na malcinstvata,tie bile zrtvi na komunizmot-nacizmot i nikoj drug.Vcera nekoj go spomna "Goli Otok",navodno malcinstvata ne bile tamu!!G-dinot od CK "Goli Otok" go ima vo centarot na Skopje ,i vo sekoj pogolem grad,ke gi vidi getata,koi se delo na komunistite-nacistite.Ili pak ne ti se gleda!!!Ke se pravime na slepi i gluvi."Goli Otok" e pesna za tie geta,kade sto nema osnovni elementarni uslovi za zivot.G-dine od CK,toa e vase delo i zlostor,se nadevam i kaznata ke ve stigne nabrzo...za da se razbudite od vasiot /tvojot virtuelen svet na zlostor koj go pravite se uste

Најди! во Утрински
Политика
За влез во ЕУ моравме да се смениме
Отфрена иницијативата за референдум за црквата
Бесплатен училиштен прибор за 10 илјади основци
Само вложувањето во образованието води напред
Кршење на стандардите
Милошоски на состанок на ЕУ