Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Само вложувањето во образованието води напред

Еднаквоста и ефикасноста во образованието се едни од основите на реформските процеси

Тамара Грнчароска

Без оглед дали постои криза, сепак, во образованието мора да се вложува, порача вчера еврокомесарот за образование, обука, култура и млади, Јан Фигел, кој вчера и денеска престојува во нашата земја по повод одржувањето на 14. Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот. Фигел во контекст на образованието, како фактор на обединување, рече дека „Европа не е само пазар и географија, туку и култура и луѓе, и ние треба да живееме заедно во нашата разновидност“.

Притоа, тој информираше дека од идната година Македонија ќе стане дел од најпопуларната европска образовна програма „Еразмус“, што ќе придонесе за модернизација на македонскиот систем на високото образование. Тој информираше дека само оваа година за земјите од Западен Балкан програмата предвидела 20 милиони евра за студентите, кои студираат на европските универзитети.

По средбата со Фигел, македонскиот вицепремиер задолжен за европски прашања, Васко Наумовски, посочи оти го информирале еврокомесарот дека образованието е еден од приоритетите на македонската Влада, како и тоа какви чекори се преземаат во таа област во однос на подигнувањето на стандардите и компетитивноста на македонските студенти.

Прашан дали има информации за партиските отпуштања во образованието во земјава, Фигел одговори дека не е информиран, додавајќи дека „секоја земја има свој посебен систем за образование и се соочува со свои проблеми“. Сепак, според него, само вложувањето во образованието води напред, исто како и во другите области. „Еднаквоста и ефикасноста во образованието се едни од основите на реформските процеси, кои водат кон квалитет во образованието“, рече Фигел. Според него, од големо значење за Македонија е и визната либерализација, која ќе доведе до поголемо комуникација и соработка меѓу луѓето.

Фигел вчера остави средби и со министрите за образование и за култура, а за вечерта беше предвидено заедно со премиерот Никола Груевски да го отвори Европското културно биенале, што се одржува во нашата земја.


#
Статијата е прочитана 277 пати.

Испрати коментар

Од: Трпе.
Датум: 04.09.2009 12:40:39
Да,да се вложува во образованието но на постигнување на квалитет а не во квантитет.Со ова сега што го работи сегашната влада нема да имаме квалитетни мајстори и занаетчи а ке имаме со дипломи од високо образование оштетени земјоделци,ѕидари,таксисти,шивачки и друго.

Најди! во Утрински
Политика
За влез во ЕУ моравме да се смениме
Отфрена иницијативата за референдум за црквата
Бесплатен училиштен прибор за 10 илјади основци
Речиси сите пратеници потпишаа дека не биле кодоши
Кршење на стандардите
Милошоски на состанок на ЕУ