Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Забава

„Пежо“ со сериско производство на прв хибриден дизел-мотор

Францускиот производител го најави „пежо“ на првиот светски сериски дизел хибрид. Тоа е моделот 3008 hybrid4 што ќе биде промовиран кон крајот на септември, на саемот во Париз, а почетокот на продажбата се очекува веќе идната година. Неговиот хибриден погонски склоп веќе е претставен во неколку концептни ��втомобили, но ќе се користи и во неколку сериски модели, а првиот е „3008“. Комбинацијата кај „3008 Hybrid4“ e 2,0 литарски турбодизел мотор, со 165 КС, што ќе ги придвижува предните тркала и електромотор со 40 КС, погон за задните тркала. Во „Пежо“ се одлучиле за употреба на никел-метал хибридни батерии, кои се поевтини од литиум-јонските, а се сместени во долниот дел на багажникот заедно со електромоторот. Бидејќи нема механичка врска меѓу предната и задната оска, нема ниту дополнително зголемување на масата на возилото, а вградени се нов мотор и батерии. Дизел-моторот има старт/стоп систем и 6 степен секвенционален менувач. Електромоторот користи систем за регенеративно сопирање, кој кинетичката енергија ја претвора во електрична и ги дополнува батериите.

Вкупната сила на погонскиот склоп е 205 КС, а максималниот вртежен момент - 500 Нм. Просечната потрошувачка е 3,8 литри, а емисијата на ЦО2 - 99 г/км.

Возачот може да избира меѓу 4 типа на погонски склоп. Првиот, „ауто“, кој користи најоптимална комбинација на конвенционален и електропогон. Следува ZEV само на електричен погон. Кај 4VD се користат двата погонa, а „спорт“ ги забрзува промените на степените на пренос, правејќи ги при повисок вртеж на моторот.


#
Статијата е прочитана 662 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Забава
Прва промоција без Розе
Во август и во септември јадам само смокви!
ДНК гости на „Конект“ во „Колосеум“
Британките се највалканите жени во светот
Нова љубов по трагичната смрт на сопругата
Си доби тоалет-олтар
„Авто Чајка“ најдобар дилер за „хјундаи“ во Македонија
Почнува продажбата на „ауди A1“
На самиот врв во безбедноста за „хјундаи ix35“