Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Кина со 50 милијарди долари за ММФ


Пекинг - Кина се согласи да купи обврзници од Меѓународниот монетарен фонд во вредност од 50 милијарди долари, со што ќе се зајакне кредитната способност на Фондот. Договорот е постигнат во момент кога ММФ настојува да собере пари за финансирање заеми, особено за земјите во развој, како помош за излез од светската економска криза. „Договорот и' нуди на Кина сигурен вложувачки инструмент“, соопштија од ММФ, од каде што додаваат дека тоа „ќе ја зајакне можноста на ММФ да им помогне на земјите-членки“. (Макфакс)


#
Статијата е прочитана 263 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Исцедените фирми навалија на евтините кредити
Влоговите во банките паѓаат прв пат по шест години
Турците пак најавуваат дека ќе инвестираат во Македонија
Трајче Латиновски нов директор на „Вардар осигурување“
Бизнисот нема да има ќар од кратењето на буџетот
Барање обврзувачки мерки за банките
БП пронајде џиновско лежиште на нафта