Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

БП пронајде џиновско лежиште на нафта


Вашингтон - Британската нафтена компанија „Бритиш петрол“ соопшти дека пронашла џиновско наоѓалиште на нафта во Мексиканскиот Залив, каде што на рекордна длабочина од над десет илјади метри се наоѓаат околу три милијарди барели.

На наоѓалиштето „Тибер“, што се наоѓа на околу 400 километри југоисточно од Хјустон, се одело на длабочина од 10.685 метри, што претставува најдлабоко експлоатациско наоѓалиште на светот, соопшти БП со седиште во Лондон. Досегашниот рекорд во океан за производство на нафта или на гас, од 2007, го држи компанијата „Анадарко петролеум корп.“, која црпе природен плин на длабочина од 292 метра кај Мексиканскиот Залив. (Макфакс)


#
Статијата е прочитана 1656 пати.

Испрати коментар

Од: Divna
Датум: 04.09.2009 11:22:13
Fala bogu, naogalisteto ne e vo arapskite zemji, koi sto so tie pari od naftata go finansiraat gradenjeto dzamii po Evropa.
Од: albin
Датум: 04.09.2009 14:44:39
Divna nemoj mnogu da bides srekna so toa oti za dzamii sekogas imaloi ke ima pari taka so ne gi mesaj rabotite taka bi bilo podobro za tebe.pozdrav.

Најди! во Утрински
Економија
Исцедените фирми навалија на евтините кредити
Влоговите во банките паѓаат прв пат по шест години
Турците пак најавуваат дека ќе инвестираат во Македонија
Трајче Латиновски нов директор на „Вардар осигурување“
Кина со 50 милијарди долари за ММФ
Бизнисот нема да има ќар од кратењето на буџетот
Барање обврзувачки мерки за банките