Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Барање обврзувачки мерки за банките


Британскиот премиер Гордон Браун, францускиот претседател Никола Саркози и германскиот канцелар Ангела Меркел, во заедничко писмо вчера побараа усвојување мерки за однесувањето на банките. Тројцата европски лидери побараа од сите земји-членки на групата Г-20, задолжително да усвојат „обврзувачки правила“ за регулирање на тоа како банките да се однесуваат во иднина. Тие се согласија да се истражуваат начините за спречување на банкарските бонуси и премии и да се оневозможи избувнувањето на уште една криза. (МИА)


#
Статијата е прочитана 292 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Исцедените фирми навалија на евтините кредити
Влоговите во банките паѓаат прв пат по шест години
Турците пак најавуваат дека ќе инвестираат во Македонија
Трајче Латиновски нов директор на „Вардар осигурување“
Кина со 50 милијарди долари за ММФ
Бизнисот нема да има ќар од кратењето на буџетот
БП пронајде џиновско лежиште на нафта