Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Свет
Галаксијата Андромеда се проширува со апсорбирање ѕвезди од други галаксии

Огромната галаксија Андромеда, по се' изгледа, се проширува со апсорбирање ѕвезди од други галаксии, покажуваат истражувањата. Кога меѓународен тим научници ја внесе Андромеда на карта беа откриени ѕвезди за кои се смета дека се „остатоци од минијатурни галаксии“. Астрономите ги објавија резултатите од своите истражувања во списанието „Нејчр“. Тоа апсорбирање на ѕвездите беше предложено и претходно, но ултрадлабокото истражување на тимот овозможи детаљни слики, кои потврдуваат дека тоа се случува. Тоа укажува на „хиерархискиот модел“ на формирање на галаксијата.

Моделот предвидува дека големи галаксии треба да бидат опкружени од остатоци на помали галаксии што ги апсорбирале. Научниците првпат детаљно ги исцртаа границите на Андромеда. Тие открија ѕвезди, кои не можеле да се формираат во самата галаксија. Полин Бармби, астроном од универзитетот Западно Онтарио, кој учествувал во студијата, вели дека моделот на ѕвездените орбити го открива нивното потекло. „Андромеда е толку блиску што можеме да ги испланираме сите ѕвезди. Кога ќе се забележат грст ѕвезди толку далеку, и со истата орбита, се знае дека тие секогаш не биле таму “.

Андромеда, која е приближно 2,5 милиони светлосни години оддалечена од Земјата, се' уште се проширува, велат научниците. Истражувачите, исто така, забележаа „низа ѕвезди“ од блиската галаксија Тријангулум што се „шири“ кон Андромеда. (Би-Би-Си)


#
Статијата е прочитана 515 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Свет
Костас Караманлис свика предвремени избори во Грција
Платени убијци застрелаа 17 лица на клиника во Мексико
Воени бродови, нафта и кавијар во Каспиското Море
Мета нов шеф на албанската дипломатија
Баросо ја изложи својата политика за добивање нов мандат
Бан Ки Мун - Светот се движи кон пропаст
Обама ќе се обрати пред Конгресот за реформите во здравствениот систем