Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Свет

Баросо ја изложи својата политика за добивање нов мандат

БРИСЕЛ - Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, вчера изјави дека ќе се фокусира на извлекување на Европската унија од економска криза и нејзино претворање во посилна светска сила, доколку добие втор петгодишен мандат. Во документот за политиката, со намера да му обезбеди поддршка од Европскиот парламент, Баросо истакна дека неговите приоритети би биле намалување на невработеноста, надгледување на реформите на финансиските пазари и спречување на ефектите од климатските промени.

Баросо (53), исто така, вети дека ќе го зајакне внатрешниот пазар на 27-члената Унија и ќе води силна регулаторна кампања за да обезбеди фер конкуренција меѓу европските компании, доколку обезбеди нов мандат како шеф на извршното тело на ЕУ.

Конзервативниот поранешен португалски премиер веќе доби поддршка од земјите-членки и немаше ривалски кандидат. Меѓутоа, потребна му е поддршката од неговите социјалистички, либералните и од опонентите од Партијата на зелените во 736-членото Собрание на ЕУ за да биде изгласан.

"Европа се соочува со тежок избор во денешниот независен свет. Или работиме заедно за да им одговориме на предизвиците или се осудуваме на неважност", пишува тој во неговата програма на 40 страници. "Двојно ќе ги зголемам напорите за да се оствари амбициозна Европа. Европа која го става народот во центарот на политичката агенда и ги проектира европските вредности и интереси во светот".

Се' уште нема реакции од критичарите на Баросо во Европскиот парламент, каде што веројатно ќе има гласање за две седмици доколку неговата изјава за политиката биде задоволителна. Се очекува тој да се состане со пратениците следната седмица за да дискутираат за неговата програма. (Ројтерс)


#
Статијата е прочитана 95 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Свет
Костас Караманлис свика предвремени избори во Грција
Платени убијци застрелаа 17 лица на клиника во Мексико
Галаксијата Андромеда се проширува со апсорбирање ѕвезди од други галаксии
Воени бродови, нафта и кавијар во Каспиското Море
Мета нов шеф на албанската дипломатија
Бан Ки Мун - Светот се движи кон пропаст
Обама ќе се обрати пред Конгресот за реформите во здравствениот систем