Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Свет
Бан Ки Мун - Светот се движи кон пропаст

Женева – Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, изрази вчера крајна загриженост поради забрзаното климатско затоплување, предупредувајќи дека „светот се движи кон пропаст“. „Нашата нога цврсто притиска на педалот за гас и се движиме кон пропаст“, изјави Бан во говорот на климатската конференција на ОН, која од почетокот на неделава се одржува во Женева, пренесува Макфакс.

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) ја упати оваа алармантна порака откако се врати од Арктикот каде што лично се увери во последиците од климатските промени.

„Со години научниците се обвинуваат дека се паничари. Вистинските паничари се оние што говорат дека не можеме да си дозволиме акција за климата, бидејќи тоа го забавува економскиот раст“, посочи Бан, оценувајќи дека климатските промени можат да предизвикаат масовна катастрофа. (Макфакс)
#
Статијата е прочитана 454 пати.

Испрати коментар

Од: 0926
Датум: 04.09.2009 10:42:17
Па нормално дека е загрижен,кога гледа дека денешниве вождови пресметале дека како и да е до нивната смрт тоа нема да се случи.Треба итно целиот свет да се загрижи и самиот превземе акција ,секој поединец,за себе,колку што може.Инаку,ако чекаме од големците,ја утнавме работата.Нивни приоритет е да ја искористат положбата *до даски*,за другото не им е гајле.Удри,животот е ден,за утре ич не ми а гајле,секако после смртта ме чека пеколот,па нека и жививе го видат уште овде...

Најди! во Утрински
Свет
Костас Караманлис свика предвремени избори во Грција
Платени убијци застрелаа 17 лица на клиника во Мексико
Галаксијата Андромеда се проширува со апсорбирање ѕвезди од други галаксии
Воени бродови, нафта и кавијар во Каспиското Море
Мета нов шеф на албанската дипломатија
Баросо ја изложи својата политика за добивање нов мандат
Обама ќе се обрати пред Конгресот за реформите во здравствениот систем