Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

В недела отворање на ЕП (Б) за кошаркарки во Охрид

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија до 20 години

В недела (21.30 ч.) на градскиот плоштад во Охрид свечено ќе биде отворено Европското првенство (Б-дивизија) за кошаркарки до 20 години. Селекторот на македонската репрезентација Александар Петровиќ се одлучи за следните 12 кошаркарки: Рајчиновска, Јаневска, Иванова, Тантуровска, Антиќ, Догазанска, Митрашиновиќ, Божиновска, Раденковиќ, Хоџа, Василевска, Решкоска. Првиот меч е на 7 јули против Изреал.

„Сите девојки кои дојдоа на подготовките дадоа се од себе и ми беше тешко да се решам. Имавме кратко време за подготовки и се обидовме да надоместиме некои недостатоци. Атмосферата е одлична и со нетрпение го чекаме стартот“, изјави Петровиќ и додаде: „Ние сме најмлада екипа на турнирот. Ниту една девојка нема 20 години, а две три се со 19. Оваа генерација има талент, а важно е во првиот меч против Изреал да извојуваме победа.


Статијата е прочитана 140 пати.

Испрати коментар

Од: ivanco
Датум: 04.07.2009 11:05:44
nemi e jasno do koga ohrid i mak ce se zamesuvat vo sred leto da organizirat rakomet i kosarka vo ohrid koga ima 1000pati povece profit od panadjur preku leto koge e vo salata a i turisti povece ima koga ima panadjur.

Најди! во Утрински
Спорт
Двајца Македонци на СП до 17 години
Ракометните кадетки на ЕП преслушани и од Чешка
Ренова тврд орев во Минск
Работнички подобар од Хоризонт (Т)
Бабунски од денеска селектор на младите
Федерер по седми пат во низа финалист на Вимблдон
Русевски отпадна и дефинитивно
Ѓоковиќ го избрка татко му од ложата на мечот со Хас
Аристократски старт на Тур де Франс
Фудбалски вести