Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Ракометните кадетки на ЕП преслушани и од Чешка

Женската ракометна репрезентација на Македонија до 17 години ќе игра за избегнување на последното место на 7. Европско првенство во Србија. Противник во тој натпревар што ќе се одигра денеска од 12,30 ч. во Врњачка Бања ќе и' биде поразениот од синоќешниот дуел меѓу Литванија и Словачка.

Избраничките на селекторот Николче Костовски во првиот натпревар од разигрувањето за пласман од 13 до 16 место беа декласирани од Чешка со 38:16. Тоа беше шести убедлив пораз за Македонија во нејзиниот шести меч на шампионатот што завршува в недела. (Р.Д.)

Чешка - Македонија 38:16Полувреме: 16:8. Сала: во Врњачка Бања. Гледачи: 100. Судии: Димкова и Љубенова од Бугарија. Седмерци: Чешка 5/5, Македонија 0/1. Исклучувања: Чешка 4 мин., Македонија 8 мин.

Чешка: Рохачкова, Фјалкова, Пекарова 1, Кулишкова 8, Вајзенбилдерова 5, Соучкова 3, Рисанкова 2, Марчикова, Јаноушкова, Очадликова 2, Марчикова 4, Конигова 4, Шмекалова 1, Кубачкова 8.

Македонија: Антиќ, Зиковска, Саздовска, Јовановска 1, Ѓорѓиевска, Јаковлеска, Делиоска, Божиновска 2, Николовска 1, Срњакова 3, Јанеска 1, Николиќ 1, Ристовска 2, Мурговска 4.


Статијата е прочитана 142 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Двајца Македонци на СП до 17 години
Ренова тврд орев во Минск
Работнички подобар од Хоризонт (Т)
В недела отворање на ЕП (Б) за кошаркарки во Охрид
Бабунски од денеска селектор на младите
Федерер по седми пат во низа финалист на Вимблдон
Русевски отпадна и дефинитивно
Ѓоковиќ го избрка татко му од ложата на мечот со Хас
Аристократски старт на Тур де Франс
Фудбалски вести