Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Двајца Македонци на СП во атлетика до 17 години

Македонија ќе има двајца претставници на претстојното Светското атлетско првенство за млади младинци до 17 години што ќе се одржи од 8 до 12 јули во италијанското гратче Бресаноне. Таму ќе не' претставуваат Бојан Милчевски и Филип Кастаноски, обајцата со исполнети норми.

Милчевски ќе се појави во квалификациите на 800 метри. Нормата за учество е 1:58,00 минути, неговото најдобро време е 1:55,85 минути.

Кастаноски, пак, ќе се натпреварува во трките на 100 метри. Нормата што е неопходна за настап е 11:35 секунди, а Кастаноски е пријавен со 11:32 сек.

Ивана Рожман ќе биде единствената македонска учесничка на ЕП до 23 години во Каунас, Литванија, од 16 до 19 јули. Таа ќе трча во квалификациите на 100 метри, а на самитот во литванскиот главен град ќе отпатува со вајлд карта. Нејзино најдобро време оваа година е 12:07 секунди остварено во Велес. (С.Д.)


Статијата е прочитана 202 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Ракометните кадетки на ЕП преслушани и од Чешка
Ренова тврд орев во Минск
Работнички подобар од Хоризонт (Т)
В недела отворање на ЕП (Б) за кошаркарки во Охрид
Бабунски од денеска селектор на младите
Федерер по седми пат во низа финалист на Вимблдон
Русевски отпадна и дефинитивно
Ѓоковиќ го избрка татко му од ложата на мечот со Хас
Аристократски старт на Тур де Франс
Фудбалски вести