Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Опозицијата се подели околу Владата

За СДСМ иницијативата е непотребна, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за дестабилизација

Светлана Унковска

Претседателот на НСДП, Тито Петковски, очекува до понеделник премиерот Никола Груевски да најави формирање влада на национално единство. Во спротивно, тој рече дека заедно со другите опозициони партии во Собранието ќе покрене иницијатива за гласање доверба на Владата.

На барањата на Петковски, ВМРО-ДПМНЕ веднаш излезе со реакција, обвинувајќи дека сето ова е дел од сценариото на опозицијата за дестабилизирање на земјава. СДСМ не се согласува со предлогот на НСДП, оценувајќи го како контрапродуктивен.

„Директно се обраќаме до премиерот Груевски, со намера тоа да го прифати како патриотски чин, кој оди во насока на градење политички консензус за фундаменталните прашања. Доколку Груевски не го прифати предлогот до понеделник, во парламентот ќе покренеме иницијатива за гласање доверба на Владата“, најави Петковски, кој со доза на цинизам додава дека на „премиерот нема да му недостасува ништо, освен суетата“. Тој предлага на чело на преодната влада да биде поставена непартиска личност, но би прифатил дури и Груевски да остане на премиерската функција.

Според Петковски, иницијативата за Влада на национално единство е повеќе од потребна затоа што Македонија моментно изгледа многу несериозно во очите на меѓународната заедница.

„Со оставката на Боцевски се остава впечаток дека државата не е подготвена да ги исполни реформите и барањата кои се услов за напредок на патот кон Европа. Исто така, политиката на Груевски ја води земјава во се' поголема изолација, наместо да се подобруваат, се расипуваат односите со соседите, на внатрешен план има колапс на економијата, рецесијата тропа на врата, а вработувања има само во администрацијата и тоа на партиски активисти на ВМРО-ДПМНЕ“, вели Петковски. Прашан дали за ваквата иницијатива веќе разговарал, односно добил поддршка и од парламентарните партиите на Албанците во Собранието, тој рече дека засега не се договарал со ниту една партија, но оти очекува опозицијата да се обедини и заедно во Собранието да и' изгласаат недоверба на Владата.

Но, од најголемата опозициона партија СДСМ веднаш пристигна „ладен туш“ за Петковски, отфрлајќи ја иницијативата.

„СДСМ не беше информиран за ова и во овој момент иницијативата ја сметаме за крајно несоодветна и несериозна. ВМРО-ДПМНЕ е носител на апсолутната власт во оваа држава и тоа на сите нивоа и во овој период, таа, а не опозицијата мора да изнајде начин за излез од оваа сериозна политичка и економска криза во која се наоѓа Македонија. Какви било дебати за влада на национален спас се контрапродуктивни и се напразно трошење време“, вели во изјавата Зоран Заев, потпретседател на СДСМ.

Истовремено, ВМРО-ДПМНЕ излезе со оцена дека иницијативата на Петковски е само дел од сценариото на опозицијата за дестабилизирање на земјава, но оти не знае кои се спонзорите на сето ова.

„Го повикуваме Петковски, кој прв го започна реализирањето на ова сценарио, да ги соопшти спонзорите. Ние подолго време најавуваме дека во Македонија се работи на сценарио за нарушување на меѓуетничките односи и за дестабилизација внатре во владината коалиција. Играчите на ова сценарио се предводени од СДСМ, потоа од партија, поранешен коалиционер на ВМРО-ДПМНЕ и од една албанска партија“, истакна Димовски во својата реакција.


Статијата е прочитана 1296 пати.

Испрати коментар

Од: Сергеј
Датум: 04.07.2009 00:37:29
Секако, за секој неуспех на Груевски му е „виновна“ опозицијата, па така и сега, наместо да ги разрешува натрупаните проблеми во кои се гуши државата, Груевски пак ја замајува јавноста за „кривецот за војната во 2001“. Аман, се знае кој тогаш беше на власт - истите кои и сега се апсолутно мнозинство во парламентот и на секое друго место! Тие ја имаат апсолутната одговорност за случувањата и жртвите од 2001 година. Немојте да речете само дека ДУИ не е одговорана... ( http://www.otpor.net.tf )
Од: Ivan-Sk
Датум: 04.07.2009 04:02:44
Petkovski da prestane da drzi presovi od ime na SDSM bideeki ova e samo uste edna negova valkanica koja vo dogovor so N.Gruevski brzo izreagira za da go prenasoci vnimanieto na javnosta od ostavkata na Bocevski i golemiot gaf so misjijata na Evropskata unija za povlekuvanje kako i serijata skandali so visoki vladini funkcioneri koji zemale penzija i korupcija se zakanija daja destabiliziraat vladata i nejzinite koalicioni partneri.Imeno Petkovski napravi golema steta na SDSM bideeki gi prozva za zaednichki nastap okulu negovata kvazi incijativa za vlada na nacionalen spas i so toa mu dade pas na premierot da brzo izreagira i so polno pravo posoci deka ova e scenario na opozicijata samo za pusta zelba za vrakanje na vlast.Ovoj potez e samoubistven za opozicijata i so toa povtorno ke se mobiliziraat redovite vo vladejackata partija i vo samata vlada koaj e pred samo raspustanje i rekonstrukcija.Povtorno ke bide kriva opozicijata odnosno SDSM i Crvenkovski
Од: blaze m.
Датум: 04.07.2009 04:59:08
Ushte edno samounishtuvanje od strana na opozicijata namesto da se soedinat odnosno da gi izednacat stavovite za imeto i zaednicki da nastapuvat za interesite na Makedonija tie se zapnale za rusenje na vlada koja narodot e odbra ako ne e dobra na narednite izbori narodot ke ja sedni vo opozicija.Ostavkata na Bocevski e normalna rabota vo demokratija a druga e rabota ako ima meshano so grcite treba da odgovara za predavstvo
Од: Trpe original
Датум: 04.07.2009 05:37:58
Ovie dpmne ovcive sto ja zacapaa-ja zacapaa-vrska nemaat so praat-kako muvi bez glava se.Megjutoa i sdsm so vosocni figuri kako Buchko,Makraduli,bivsiot sonchogled Petkovski,staro-noviot pretsedatel Crvenkovski-na Makedonija i nema spas!!! Site gi docekavme i isprativme i site bez isklucok ne ostavija so prstot v usta i bez leb a tie si teraat biznisot.More eden stap podebel za site i kjotek!!!
Од: jimmy1
Датум: 04.07.2009 07:57:20
Kako i sekogas, tipicni VMRO-OVCI samo si nagagate ovaj bil onaj bil, a ne gledate deka vie ste tie sto e protonavte Makedonija, vie ste tie sto rabotite za destabilizacija na drzavava, vie ste tie sto trosite drzavni (narodni) pari za gluposti, vie ste tie sto e odravte drzavava do gola koza so vasite krazbi, vasiot kriminal i crni zdelki. Taka e koga vodite stado od slepi ovci, so krlezi vo ocite i vi glasaat doverba. Do Petre: Odgovor od vcera. E rogusko edna, ako sakas da znaes deka ne zemam ni denar od drzavava, a davam za nea, mozebi ti si e imas muvata na kapata pa zatoa gi uvelucuvas i gi podrzuvas ovie tvoive lopovo sto te strizat a mislis deka volnata seuste e na tebe. Ke progledas eden den, ama ke bide kasno. Ama vie ste slepi rodeni pa tesko da vi se najde pomos, i takvi ke bidete cel zivot.
Од: Gruevski ja unisti Makedonija
Датум: 04.07.2009 08:08:21
Gruevski i VMRO-DPMNE pod hitno da si odat. Tie ja unistija Makedonija. Neka se zasramat od reklamite 3 godini sto ni gi kazuvaa. NISTO od toa ne bilo tacno. Samo prazni gluposti treskale. Eve sega se gleda kolku rabotele za narodot i za Makedonija. Seuste tapkame vo mesto. Ne vratija 100 godini nazad. Plukaa po SDSM a oni se beter od niv. Slednite izbori ke glasam za SDSM zosto tek sega svativ deka samo se pluka po niv i na toj nacin samo se dokopuvaat do vlast a vsusnost daleku podobri se od site onie koj dojdoa posle niv. Ne deka ne gresele SDSM no greskite na ovie ni so kantar ne se merat. Gruevci osvem za reklami ZA NISTO DRUGO NE GI BIVA. Koja prerodba be koji bakraci - ja opljackaa ja unistija drzavava. Ajt sikter da gi nema od tuka.
Од: mitko za losoto planiranje
Датум: 04.07.2009 08:14:11
Kako planira Drugarot Tito (od Psaca) da ja rusi vladata koga negovite sopartijci sekogas koga imaat moznost za toa glasaat vo korist na VMRO (kako na primer vo opstinskite odbori)?
Од: suzana
Датум: 04.07.2009 08:22:08
abe vrmovcinja vi se gleda krajot i nikoj nisto da ne kaze koj e kriv sto ste nesposobni SDSM Branko e kriv eve imate se ajde mrdnete ja drzavata od dnoto ajde, so glata samo vo zid ke si ja skrsite ama ako toa vi treba ko ste nepismeni i ko nemtate ni P od Politika ,ajde kade e investiciskiot bum, kade se datumite kade e NATO , ili samo vasi partiski vojnicinja vo site seuste drzavni firmi koi ne rabotat nisto,se gleda krajot vas.......
Од: glasac
Датум: 04.07.2009 08:56:43
Luzer
Од: iki
Датум: 04.07.2009 11:57:22
Tu bre ovie ovcickive sose pastirot nedovetna rabota za se sto ne im odi kako st treba kriv e Branko za zauskiite za gripot za brucelozata za toa sto vrne .za toa sto imaat samo po edno dete pa koj toa treba da im go ovozmozi Branko ili Bucko sami treba da se majstori i da si napravat ama nemaat vreme rabotaat po 24 sati sedum dena vo nedelata pa nemaat vreme zatoa nekoi nemaat ni edno a se borat so kampanji,tuku ajde se sekavate koga Grujo vikase deka opozicijata gi koci reformita pa zatoa najdobro e da ja nema ,saka ednoumie diktatorceto ako e taka sto sega kuka iplaci deka opozicijata vo ova tesko vreme trebalo da e poaktivna okolu sporot so imeto jas na ova edno ke recam posto ne ti trebase opozicija ako si MAZ prezemija odgovornosta vo svoi race pa pokazi kolku si golem patrit e grujo,grujo DOTOV SI.
Од: Branko
Датум: 04.07.2009 13:13:13
Dali Branko pak napravil dogovor so Grujo? Grujo ke krade(i za SDSM) a Branko ke pusta cirkuzanti da izigravaat opozicija koj navodno se buni.(a drzavata se pljacka li se pljacka)
Од: janev
Датум: 04.07.2009 13:32:47
Predlogot na Tito pokazuva deka navistina imalo nekoi scenarija. Se sekavate vaka slicno bese, prvo ekspertska vlada, pa siroka koalicija, pa posle ajde Branko na vlast. itar e covekot, ama nie ne sme budali. Narodot vtor pat so ista finta ne mozes da go izlazis
Од: zore
Датум: 04.07.2009 13:47:08
hehehehe pa dajte nesto novo ponudete im na graganite, a ne sve ovie starite scenaria, pa ve naucija napamet, zarem mislete deka i po vtorpat ke vi upali scenarioto od 2001? se lazete zatoa sto grom ne udira 2 pati na isto mesto
Од: mamamia
Датум: 04.07.2009 15:20:59
branko ne pravi sporazum so grujo branko e siguren deka vo septemvri ke se vrati na vlast a tito pusta probni baloni da vidi dali gujo ke se fati kako davenik za slamka oti poveke nema kaj da odi lagite mise svrsija mila mamo sto da pravam sto da cinam i
Од: gordana
Датум: 05.07.2009 11:02:17
krajno e vreme sdsm da rascisti so tie od nsdp i tito. Pa ne smee da se zaboravi tie iskompleksirani kvazi politicari sto napravija vo 2006,sve sto pravea dodeka bea vo koalicija so dpmne,sto napravija sega na lokalnite kade sto bea sigurni kandidatite na sdsm izlegoa so protiv kandidati.pa toj tito od sdsm bese i precedatelski kandidat i zaradi nego buzle i ilija ke gi izgubea glavite vo strusko,pa zatoa podobro podaleku od toa trubacko drustvo nsdp.
Од: Ina
Датум: 05.07.2009 19:24:38
Opozicijata mo\e da sonuva za pad na vladata na Gruevski.{to vo odgovara vas dragi prijateli od SDSM?Drzava na oligarsite ?Sto pak tie mozat da ponudat na narodot?

Најди! во Утрински
Насловна
Плоштадот како гротеска
Јавниот простор не е сопственост на Владата
Прашање за милион долари
Размената се намалува, дефицитот се надувува
Премиерот експресно најде замена за Боцевски
Опозицијата во Бугарија е на пат да ги порази социјалистите
Кошмар со даноците
Политичка проституција на сметка на Македонија
Американската амбасада во Скопје ги отвори портите
Пропадна и вториот обид за тестирање во Mедицинско
Кои сме ние?