Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Американската амбасада во Скопје ги отвори портите

Од највисокиот дел на Калето, Скопје се гледа како на дланка

Даниела Трпчевска

Повеќе од 1.200 гости завчеравечер присуствуваа на големото отворање на новата американска Амбасада, која се протега на 11 хектари во близина на скопското Кале. Пред главната зграда на комплексот се вееја 50 знамиња, а за безбедноста на вип-личностите се грижеше големо полициско обезбедување и хеликоптери кои со часови надлетуваа над Скопје.

Претставници на државниот врв, дипломатскиот кор, видни личности од политичкиот живот и бизнис-елитата, личности од естрадата, верските заедници и медиумите присуствуваа на прославата на Денот на американската независност, 4 јули, кој беше искористен и како можност за прво јавно презентирање на импозантната градба во близина на скопското Кале. Меѓу гостите можеа да се забележат и Љубе Бошкоски и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кои се на црната листа на непожелни лица на кои им е забранет влез во САД.

На свеченоста која беше организирана на отворено, на највисоката точка на ридот кај Калето, од која се укажува поглед на градот, американскиот амбасадор, Филип Рикер, ја повтори определбата на САД да останат стратешки партнер на Македонија.

„САД е вистински и искрен пријател на македонскиот народ. Ние долго го поддржуваме демократскиот и економскиот напредок на Македонија и ќе го продолжиме нашето партнерство, со цел да се постигне евроатлантска интеграција“, рече Рикер, додавајќи дека од независноста на Македонија до денес, САД овде инвестирале повеќе од една милијарда долари.

„Америка се гордее со пријателството и со партнерството со Македонија. Со отворено срце ја прифаќаме можноста да работиме заедно за да обезбедиме подобра иднина“, порача Рикер.

Новата Амбасада, која со години наназад предизвикуваше голем интерес во јавноста, но и полемики околу просторот на кој се гради, е составена од осум објекти, од кои централното место го има главната зграда, во која се сместени канцелариите на амбасадорот и администрацијата, како и прес-салата во која се одржуваат средби со новинарите. Сепак, за посетителите најинтересен е атриумот, кој според дизајнот потсетува на галерија, каде што се изложени уметнички дека на македонски и на американски автори. Надлежните во Амбасадата размислуваат во иднина овој простор да заживее и во него редовно да се одр��уваат изложби на познати уметници.

Покрај главната зграда, комплексот е составен и од простории во кои се сместени американските маринци, потоа кафетерија, складишта, административни простории, како и помошни простории за вработените во Амбасадата. Движењето низ комплексот е строго ограничено поради безбедносни причини.

Во јавноста беа објавени бројни шпекулации дека станува збор за втора по големина амбасада во светот, која има неколку ката под земја, но надлежните не можеа да ги потврдат ваквите информации. Лидија Муниз, заменик- директор на канцеларијата со Стејт департмент, одговорна за градење амбасади на САД во светот, вели дека не верува оти Амбасадата е меѓу најголемите кои досега се изградени, но дека станува збор за импозантен објект, кој е од големо значење за продлабочувањето на соработката меѓу двете земји.

Комплексот, кој е составен од десет целини, патеки и големи тревни површини, повеќе од две години ги градеше американската фирма „Келог Браун и Рут сервиси”. Според купопродажниот договор, кој беше склучен во 2005 година, Американците го купија земјиштето за околу 2,5 милиони евра. Комплексот не е проектиран да биде објект во кој ќе живеат дипломатите назначени во Македонија.


Статијата е прочитана 1656 пати.

Испрати коментар

Од: Itar Pejo
Датум: 04.07.2009 00:13:10
Rabotite konecno si dojdoa na mesto. Liderite na samostojna i obedineta Makedonija se naredija kako ucenicinja pred vladata i vlasta.
Од: realen
Датум: 04.07.2009 12:53:48
Novata amerikanska ambasada e ambiciozen potfat so koj se stava dominacija na celiot region (Bonstil e na nekolku kilometri) i ne pretstavuva nikakov poseben znak na nasata dobroprijatelska relacija. Toa e zactan proekt so svoja zavrsnica i nisto poveke. Moze da se tolkuva i kako eden vid zastita, no sepak e samo eksponiranje na amerikanskata dominacija sirum svetot. Nekolku frazi vo znak na poddrska na veke iskazanoto kon nasata zemja ne ja pravat situacijata porozova.

Најди! во Утрински
Насловна
Плоштадот како гротеска
Јавниот простор не е сопственост на Владата
Прашање за милион долари
Размената се намалува, дефицитот се надувува
Премиерот експресно најде замена за Боцевски
Опозицијата во Бугарија е на пат да ги порази социјалистите
Кошмар со даноците
Политичка проституција на сметка на Македонија
Опозицијата се подели околу Владата
Пропадна и вториот обид за тестирање во Mедицинско
Кои сме ние?