Број 3367  среда, 25 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Напукнува идилата Иванов - Груевски?

И во двата кабинета молчат околу скандалот со настапот во ОН

Се ближи ли крај на политичката идила меѓу претседателот Ѓорѓи Иванов и премиерот Никола Груевски - е актуелно прашање по информацијата дека за првпат во политичката историја на земјата пред Генералното собрание на ОН нема да се обрати претседателот на државата, туку претседателот на Владата. Освен скандалот со ексминистерот Слободан Чашуле, кој сакаше непосредно по избори на кои се знаеше дека неговата опција ќе изгуби да се појави во ОН иако развластен, околу генералните собранија на ОН по правило немаше проблеми, и одеа шефовите на државата со шефовите на дипломатијата. Од кабинетот на Иванов вчера можеше да се добие само молк околу случувањата, односно никој не сакаше да каже дали одлуката е заемно усогласена и дали претседателот, како другите во Македонија, ја доживува како девалвирање на неговата функција.

Извори блиски до кабинетите на претседателот и на премиерот вчера оценија дека се' досега немало никаков курцшлус на релација премиер и претседател и дека нивната меѓународна агенда редовно се усогласувала, при што главен координатор било Министерството за надворешни работи. „Не ми се верува дека претседателот и премиерот не се согласуваат. Нивните односи досега беа добри и тие беа доста координирани. Програмите за сите патувања во странство ги правеа заеднички“, тврди познавач на приликите. Тоа се однесува на патувањата на премиерот, на претседателот, на шефот на дипломатијата и на претседателот на парламентот. Факт е, исто така, дека ставовите на претседателот и на премиерот околу спорот за името во голема мера се совпаѓаат, освен кога сакаат да ја збунат јавноста или меѓународната заедница, праќајќи спротивни сигнали, па во една прилика според странски дипломати Иванов се согласил за компромисно име, кое Груевски веднаш потоа го одбил.

Сепак, некои сигнали водат кон спротивни заклучоци, вклучувајќи ја и веста за настапот на премиерот во ОН, која по се' изгледа дојде токму од кабинетот на претседателот Иванов. Се дознава, исто така, дека претседателот не е баш среќен со настапите на Мартин Треневски како иден амбасадор во НАТО, а во едно од последните јавни обраќања тој оцени дека на Македонија и' треба „нов профил на политичари кои ќе бидат подготвени за компромис“, нешто што можеше да се сфати како порака до премиерот Груевски и неговиот имиџ дома и во светот. Единствено за што нема дилема е дека на премиерот му е неопходна многу нова прилика да остави впечаток во јавноста дека не е во изолација од меѓународната заедница, дека е добредојден и дека бара решение со Грција, или поедноставно да се слика некаде и со некого за да си го одржува рејтингот во земјата. ОН е најдобра прилика за тоа, а за волја на вистината, претседателот и онака ќе мораше да го повтори тоа што го кажа минатата година во Њујорк и, притоа, ќе мораше да објасни, како по толку напори околу спорот, работите стојат во место.

„Македонија е цврста определена за членство во НАТО и во ЕУ и прави се' да постигне компромис со Грција околу името за да може да ги оствари своите стратегиски определби. Меѓународните претставници го ценат напредокот во Македонија и сметаат дека ги исполнува условите на НАТО и на ЕУ и дека нејзината конструктивност во преговорите со Грција ќе даде резултати“, изјави лани Иванов во ОН. (Н.Р.)


#
Статијата е прочитана 6829 пати.

Испрати коментар

Од: Vodno
Датум: 25.08.2010 00:08:58
More Horhe se slusas li sto zboruvas, Makedonija e konstruktivna, saka kompromis so Grcija a ime ne menuva, sto profesor si ti, koga ne znaes sto zboruvas???? Dobro sto ne te pusta Grujo da zboris vo ON, oti moze da gi prokolnes kako nekoja baba Paca prisutnite>
Од: Slobodan
Датум: 25.08.2010 00:10:10
Prv pat vo istorijata imame usoglaseni stavovi i nastapi na drzavniot vrv! dushmani ke puknete ama edinstvoto ZA Makedonija nema da go rasipete! Samo napred.
Од: kumanovac
Датум: 25.08.2010 00:22:32
dlaboko sum ubeden deka ivanov za koj mislam deka e neizmerno cesen i pameten covek ,mnogu brgo ke rascisti so lopatarot koj od prerodbata uspea samo da ne prerodi vo afrikanci.eve i lavovi ni donese pa sega sme komplet.
Од: Dolno Vodno
Датум: 25.08.2010 01:53:26
I neka pukne! Dosta bese poslusnost; Ivanov moze sam, so svojot um, da napravi daleku poveke i podobro za narodot koj go izbral i za Makedonja, ako bide nanovo takov kako sto go poznavavme od porano, od nekogas. Toa bi bilo konecno, prekrasno reshenie, " po kratka postapka"za negovo dobro i za dobro na natrodot ! Vreme e da ne se soglasuva sekogas so naredbite, da podnesuva koga po 24 casa mu se sprotivosavuvaat negovite dadeni izjavi i da bide samo vo senka na svojata dolznst; posmushno gjace na onoj sto misli samo na svojot rajting, zaboravajki go narodot i negvite zelbi Ako, neka pukne, sto poskoro- tolku podobro.....!
Од: Alpha+
Датум: 25.08.2010 02:25:54
Ne znam zosto vi smeta nastapot na premierot vo OON.Pa govornicata na ovaa svetska organizacija e za site,gi istrpela Ahmedinedzat, Castro, Chavez, Kim Jong Il, pa ke go izdrzi i Grujo.
Од: smile
Датум: 25.08.2010 02:56:05
konstruktivnost; kakva e taa so kompromis za da bidesh ismejuvan od cel svet IVANOV pred da e otvori muckata treba da se prasha dali obichniot gragjanin ima isto mislenje- osobeno makedonskiot kako toj samiot, jas sum siguren deka narodot ne saka kompromis- narodot ne seka da bide prekrstan si ima ime , vo minatoto dosta bil prekrstuvan i kako shto gledash nikoj ne uspeal ni pak EU ili pak grcija ke uspeat narodot ne se sekira kako nekomu ke mue arno si gleda za svoe arno.
Од: dedo dimo
Датум: 25.08.2010 03:46:56
Nemozam da zamislam kolku pati im e kazano na javnosta i na nekoi zaglaveni novinari deka ,imeto na Republika Makedonija ne mozi da se trguva za vlez vo EU i NATO .Premierot i Predsedatelot kako i drugite pred niv, nemaat dobieno odobrenje od Makedonskiot narod za promena ili izmena na MAKEDONSKOTO ime .Pa luge ,ne si gi krshete zabite za nishto .Smeshno e nekoja drzava ili zaednica da ne tera da go smenime nasheto ime .Makedonija ne mozi i ne smee da si dozvoli so nas da se smee cel svet posle .
Од: Mitre od dolnidupeni
Датум: 25.08.2010 07:43:53
Sega ne mu treba poddrska za izbori...a da dobie vtor mandat moze da sonuva...taka da moze malku da se opusti...No Ovcarot saka toj da gi vodi ovcite...so Familijata zad nego...Pesovite pa i kolku da se golemi...malku podaleku od ovcite...Da ne mu go rasipuvaat imidzot...toj e bezgresniot....iako ne go biva za nisto...OP...osven za populizam i propaganda...
Од: ivo
Датум: 25.08.2010 10:17:44
Ne e vazno koj ke se obrati na Generalnoto Sobranie. Vazno e da se iznesat stavovite na partiite i oligarsite za sostojbata a osobeno da se istakne slednoto: "Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo, razbira se "! ...Zauzeli smo sve stolice i funkcije i fotelje u administraciji i privredi! Od Jajce smo napravili smatok!. Sickite sme edno i se e poli kala, aferim!Klasniot neprijatelj e zbunet i deklasiran. Neglasacite, trutovite, nerabotnicite , neuspesnite , bezimenite i marginalcite seuste ne pokazuvaat interes iako site uslovi im gi sozdadovme za nivno transformiranje vo anarhisti ! Akcionerskite drustva ni propadnaa ama formiravme k.soveti kako zamena, za da si vezbaat nerabotnicite biznis so pomos na urbanata mafija.Prodolzuvame so stapkite ( na nevrabotenost , poskapuvanja i sl.) Kracite seuste se vo Grcija a ako ne vi se dopagja programata, svrtete drug kanal zasto i onaka site se nasi! .... na krajot moze i parola :"Dolu mnozinstvoto nerabotnici, da zivee partizmot!
Од: јас
Датум: 25.08.2010 11:02:19
Добро е што уште го држат под контрола, и така наека продолжи ..Оти може и војна да и’ објави на некоја зенмја , како што е недоветен во изјавите...
Од: anonymous
Датум: 25.08.2010 11:18:35
Napred Vlada, napred Pretsedatele, ne e puknata nitu ke napukne, Gruevski i Ivanov se borat za napredok na drzavata BEZ DA GO PRODADAT IMETO!!! Dushmanite mozat da shpekuliraat kolku sakaat od maka
Од: Brane
Датум: 25.08.2010 11:55:12
Premierot i predsedatelot dosega na mngu pati dokazaa deka se vo dobri odnosi i nivna zadaca e pred se da ja vodat Makedonija na dobar pat kako sto e i dokazano, a tie sto sakaat da im nastetat na toj nacin plukaat i na Makedonija
Од: bitola
Датум: 25.08.2010 12:33:16
od avion se gleda deka ovaa vlast i go saka dobroto na makedonija, za razlika od komunjarite koi gledaat samo da si gi napolnat dzebovite...

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Специјална класа
Петарда во арсеналите на НАТО
Четири години изедени од празни ветувања
Рок-пејачката - мајка во 54. година
Кошарски билет за Европа
Дорис Пак и претседателот Иванов се смирија
Историски паралели што се наметнуваат сами
Трибуналот не открива дали Тарчуловски ќе се сели
Антикорупционерите останаа без пари
Карикатура
Умреа уште два елена во ЗОО
Британија потопена во Скопје
Стил
Рударите преживеаја 18 дена под земја со туна и млеко