Број 3367  среда, 25 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Умреа уште два елена во ЗОО

Уште два елена се жртви на нехуманиот транспорт на животни од загрепската до скопската зоолошка градина. По двете гнуа, кои умреа во текот на патувањето, веднаш по пристигнувањето во Скопје, пцовисале и уште две од вкупно деветте животни што беа донација од загрепската ЗОО. Причината за смртта е топлотен удар предизвикан од недоволна циркулација на воздух во тесните кафези, потврдила вет��ринарната обдукција. Директорот на Зоолошката градина, Дане Кузмановски, вчера ги презентираше резултатите, информирајќи дека животните патувале во кафези што биле потесни и од распонот на нивните рогови и за време на патувањето воопшто не им била дадена вода. Биле сместени во обичен камион, а не во специјализирано возило за транспорт на животни, како што било договорено со хрватскиот транспортер „Беро“ од Врбовци. Температурата во камионот била над 40 Целзиусови степени и вистинско чудо е што преживеале останатите животни. Тие се добри и сместени се во своите кафези во нашата ЗОО градина, информираше директорот Кузмановски.

За нехуманиот транспорт со трагични последици, прекршочна казна од македонската инспекција веќе добил транспортерот „Беро“, кој платил 500 евра. Сега директорот Кузмановски најавува и тужби против него и против загрепската ЗОО, која, всушност, го понудила овој транспортер како најсоодветен, бидејќи поседувал токму такво специјализирано возило за транспорт. За превозот му биле платени 3.000 евра. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 1918 пати.

Испрати коментар

Од: љубител на животни
Датум: 25.08.2010 00:39:48
Ми остави впечаток баналноста на двата написа ставени еден до друг во весников, -едниот со наслов "Умреа уште два елени во ЗОО", а другиот насловен "Се исправија два стражарски лава". Наша банална релност.
Од: 4-2=2
Датум: 25.08.2010 12:59:45
dva eleni umrea, cetiri lavovi dojdoa. Prostata matematika pokazuva deka sme vo dobivka. Za prost narod, prosta matematika. Ama, kakov narod, takva vlada - PROSTA

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Специјална класа
Петарда во арсеналите на НАТО
Четири години изедени од празни ветувања
Рок-пејачката - мајка во 54. година
Кошарски билет за Европа
Дорис Пак и претседателот Иванов се смирија
Напукнува идилата Иванов - Груевски?
Историски паралели што се наметнуваат сами
Трибуналот не открива дали Тарчуловски ќе се сели
Антикорупционерите останаа без пари
Карикатура
Британија потопена во Скопје
Стил
Рударите преживеаја 18 дена под земја со туна и млеко