Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Македонија
07.12.2012, 16:59

За бесплатен гинеколошки преглед плаќала по 500 денари

Иако избрала матичен гинеколог, 24-годишната Ф.Х. од Шуто Оризари тврди дека лекарот и' го наплатувал секој преглед

Јасмина Јовановска-Вељановска


За обичен гинеколошки ехопреглед матичниот гинеколог ми наплати 500 денари. Ова го тврди 24-годишната Ф.Х. од населбата Шуто Оризари, која дури подоцна разбрала дека била изманипулирана, бидејќи тој преглед е бесплатен. На оваа млада жена не и' се случило само еднаш да и' земат пари за преглед, туку секој пат кога ќе се појавела во гинеколошката ординација, било да е за контрола или за нов здравствен проблем. Таа не сака да открие кај кој гинеколог одела на прегледи, за да нема проблеми, туку само вели дека се наоѓа во строгиот центар на Скопје.

„Имав инфекција на гениталиите и морав да одам на чести контроли. Секое одење на гинеколог ме чинеше најмалку 500 денари. Кога ми направи и микроскопски преглед лекарот ми наплати дури 1.500 денари“, раскажува Ф. Х., која во земјава се вратила пред една година и не знаела дека кај матичен гинеколог речиси сите прегледи се бесплатни или имаат минимална доплата.

За незаконското наплаќање на прегледите случајно дознала при разговор со сосетките и другарките, а на тоа и' укажале и од канцеларијата на невладината „Хера“, која со години спроведува репродуктивна едукација на жените Ромки во Шуто Оризари.

„Јас се водам како невработена и имам син картон за здравствено осигурување. Другарка ми и свекрвата ми кажаа дека во таков случај лекарот може да земе 50 до 200 денари за партиципација, но прегледот никако не може да чини 500 или 1.500 денари. Тоа било премногу“, се жали Ф.Х.. Таа е мајка на две деца и иако за неа 500 денари се многу пари, сепак некако се снаоѓала да го плати прегледот, затоа што, како што вели самата, „кога е во прашање здравје мора да се најдат пари“. Нејзиниот сопруг, исто така е невработен, но работел како музичар по кафеани и така нешто заработувал.

Таа тврди дека ги имала запазено сите административни формалности за да и' биде матичен лекар гинекологот кај кој одела на прегледи. Кога прв пат се појавила кај гинеколог потпишала изјава тој да и' биде матичен лекар и дала сино картонче дека е здравствено осигурана. И покрај тоа што била евидентирана како пациентка на гинекологот, сите прегледи и' биле наплатувани како приватни здравствени услуги за кои дури не добивала ни фискална сметка, ниту некоја белешка, освен лекарскиот извештај.

Кога во ординацијата прашала зошто за прегледите и' земале толку пари, и' одговориле „така е според прописите“.

„Сестрата ми одговори ’па ти немаш матичен гинеколог и затоа се наплаќа‘. Уште ми рече, ’па види во книшката немаш печат од матичниот гинеколог‘“, вели Ф.Х., која од „Хера“ подоцна и' објасниле дека токму тоа е манипулацијата за да и' наплаќаат за прегледите. Иако е револтирана што гинекологот ја изиграл за прегледите, сепак Ф.Х. е многу задоволна од неговата стручност. „Ми откри заболување на матката поради кое повеќе не смеам да останувам бремена, кое ми го потврди и друг гинеколог“, додава Ф.Х..

Таа е еден од деведесетте случаи на жени кај кои „Хера“ открила дека гинеколози им ги наплатувале прегледите, иако според законската регулатива прегледите кај матичен гинеколог се бесплатни или има минимална партиципација. За да се разоткријат лекарите кои ги злоупотребувале пациентите, „Хера“ доставила пријави до Народниот правобранител и до Фондот за здравствено осигурување.

„Доставивме 13 пријави кои се колективни, бидејќи се однесуваат за слични манипулации кај тројца матични гинеколози, кои всушност наплатувале прегледи и не издавале фискални сметки“, ни рекоа во „Хера“.

И од оваа организација не сакаат да ги откријат имињата на гинеколозите.

Во канцеларијата на Народниот правобранител ни рекоа дека веднаш постапиле по пријавите добиени од „Хера“ и се обратиле до Фондот за здравствено осигурување за да укажат да направи надзор на посочените гинеколошки ординации. „Констатиравме дека се прекршени три закони, за здравствена заштита, за здравствено осигурување, како и за заштита на личните податоци, бидејќи имаше случаи да им се задржуваат личните документи зашто немале пари да платат за дадената здравствена услуга. За овие прекршувања немавме детални податоци на лицата и дадовме општа препорака дека не смеат да се зад��жуваат личните документи, туку само да се земат лични податоци, а потоа има други начини како да се наплати услугата. Од Фондот ни ветија дека ќе направат контрола во посочените гинеколошки ординациии и ќе преземат соодветни мерки. За неиздавање фискални сметки, ординациите веќе се пријавени и во УЈП“, ни изјави Иџет Мемети, Народниот правобранител.

Од Фондот за здравствено осигурување, пак, ни рекоа дека контролата на ординациите се' уште е во тек иако случаите се пријавени уште пред околу месец и пол. И од Фондот не сакаат да обелоденат кои гинеколошки ординации ги наплатувале прегледите. „Нека кажат од ХЕРА, тие ни ги доставија пријавите. Дел од ординациите се исконтролирани, дел се во постапка на контрола, но поради обемност и начинот на вршење мобилна контрола не може преку ноќ да се заврши постапката, а таа да биде квалитетна“, ни одговорија од Фондот, од каде што додадоа дека додека трае контролата не сакаат да ги обелоденат имињата на ординациите.

Доколку се потврдат нерегуларностите, тогаш гинеколозите ќе бидат казнети и на оштетените пациенти ќе им се вратат незаконски земените пари.

Да се откријат гинеколозите кои наплатувале

Ако за гинеколозите има тужби со име и презиме на оштетените пациенти, тогаш да се наведат ординациите. „Не може да се прозиваат сите 129 матични гинеколози во земјава кои регуларно си ја вршат работата“, ни изјави д-р Душко Филиповски, претседател на Здружението на матични гинеколози. Тој реагира зошто „Хера“ пред да излезе со обвинувањата не ги контактирале како здружение за да го согледаат проблемот.

За да нема вакви обвинувања, д-р Филиповски укажа дека здравствените власти треба да дефинираат гинеколошки пакет услуги кои следуваат со сино картонче. „Сега постои голема разлика меѓу цената на гинеколошкото здравје на жената, која за државата изнесува 50 денари и реалните трошоци кои ги имаат ординациите“, потенцира д-р Филиповски.


Статијата е прочитана 1040 пати.


Испрати коментарВМРО-ДПМНЕ се откажа од непартиски градоначалник на Битола
Се продаваат простории од поранешните месни домови во Прилеп
Половина Влада и бизнис-елита донираа за црквата пред АРМ
Верските претставници повикаа на мир и разбирање
Лекарите денеска пред Владаmajka, 08.12.2012 01:30:26
Vo ginekoloskata ambulanta na Neuromedika vo Bitola, na kerka mi za pregled kaj maticenen ginekolog i naplatija 350 denari. Koga otidov da prasam zosto naplakaat, mi rekoa deka taka im e naredeno od Skopje.. Se obidov da se javam na telefonite ostaveni na web stranata na Fondot za zdravstvo,ne mozev nikoj da dobijam. Koga, pak se javiv vo podracnata edinica na fondot vo Bitola za da prijavam, sluzbenickata mi rece-e da znaete kolku prijavi imame za taa ambulanta. i nikomu nisto. Dali sosptveniko, koj e clen na Sovetot od VMRO DPMNE vo edna skopska opstina e zastiten kako bela mecka, pa nikoj nisto ne mu moze?
Voobicaeno, 08.12.2012 01:49:35
Uste na kraj pacientite se plasat i da prijavat, toa e nasata realnost. Vo Dijagnosticki centar vo Skopje dolgo vreme (kako e sega ne znam) se slucuvase ginekologot da kaze deka kaj niv kolposkopija, PAP i eho odat site tri zaedno vo paket i se doplaka 1.300 denari pokraj toa sto e izbran za maticen ginekolog, a od fiskalna smetka nemase ni traga. A komu ne odgovara da odi vo nekoja od drzavnite ustanovi. Moi prijatelki poradi toa go smenile maticniot ginekolog. Ne razbiram zosto nema poveke inspekcija, kontroli???
boro, 08.12.2012 03:50:33
Nisto cudno, od koga pametam koncesionerite ginekolozi gi derat zenite osobeno bremenite, izvrsuvajki pregledi ednas mesecno..............
bitola, 08.12.2012 07:16:39
pa vo bitola toa e odomakineto kaj site ginekolozi,zaradi toa doktorite strajkovaat,ne sakaat kontrola...
koljo, 08.12.2012 08:47:45
dijagnostika na kolata e 10 evra a aaparatot za dijagnoza e 200 evra eho-aparat vo najmala raka e 20000 evra samo doktorot si znae kako go kupil pa i za bez pari da go traskal e toa malku poteshko ke odi a na koja ne i odgovara neka se strpi ke i pomini ako vaka se natavi ke snema doktori oti i na doktorite mu e prku glava od se i ke odite po babi ili kaj mehanicari na pregledi
Stojce, 08.12.2012 09:03:23
Od ginekolog pogolem bandit i paroljubec ne postoi.Tie voopsto ne naucile zosto go izbrale toj zanaet. Za zal na narodot basibozukot prodolzuva.
osteten, 08.12.2012 11:08:07
Gospoda od vlasta. Stomatolozite vo Bitola se najbogati luge. Jas odam na stomatolog i nikogas mi nemaat plavi kartoni pobarano . SAMO PARI. A fiskalna smetka da mi dadat hahahahaha. A kakvi koli vozat. A site VMRO go falat. A odite gi zatvorate malskite kolonijali so roba od edvam 2000 evra a kaznata e 2500 evra. Eden stomatolog ima po 20 pacienti denot.
vase zarevski, 08.12.2012 13:34:52
ova ne e edinstveniot slucaj,site ginekolozi maticni naplakaat za obicen pregled od 150-200 denari so izgovor deka nemozat da gi pokrijat troskovite ,bidejki fondot sto im gi dava parite ne im bile dovolni
kemal --- kovac, 08.12.2012 13:44:18
ooooo --- Ajduci . Aramdziii, kade se sega kontrolorite na rep. MAK, ama : Vrana vrana oci ne vadi. Site koi se so patriski vrzani nemaat ni strav ni perde .Ako imas vujko Vladika nikoj ne ti moze nisto.Kade se komisiite za poteklo na imotot ???. I uste 200 godini daj boze da pominat i nikogas da ne ve primat vo EU i NATO , ke ja rasipete cela Evropa so vasite lagi , kradenja i korupcii . Zalosno za ostanatite narodi i narodnosti vo drzavata sto so vas propadzaat .Ja izedovte drzavata a narodot go donesovte na milos i ne milost. Kako ne vi e stram . Da dade Gospod so tie ukradeni pari za vasite najmili apcija i po bolnici da gi potrosite . Pozdrav
pravda, 09.12.2012 00:07:00
abe koljo si go zakoval umot! od takvite kako tebe stradame! kaj se nasite prava kako pacienti? mene ne me interesira kolku cini aparaturata! neka mi dade cena i neka kaze sto pokriva fondot a sto ne! ama i pacientite se dosta prosti! treba razgovorot da se snimi i samo so dokaz da se gonat! nema drug nacin vo ovaa aramiska drzava!!
citatel, 09.12.2012 17:48:03
Pa posto tolku lesno zarabotuvaat ginekolozi, skoluvajte dete za ginekolog i neka lesno se zbogati. Tek togas ke razberete deka za edna zena ginekolog dobiva mesecno 5o denari, toa ne e za plata, toa e bruto , za nego, za sestra, za cistacka, za materijali, aparati, greenje, kompjuteri, za se. Parkiranje eden sat na ulica e isto taka 50 denari. E zatoa vi zimaat pari za pregled!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  
Што прават
 


Site Meter


Време
Скопје, -4°C

Магла

Среда
Ведро
Макс: 0°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Интервју - Светот секогаш бил пред прагот на спасување
„Поетскиот глас му припаѓа на светското наследство, затоа што тој не може да се конзервира во институции“, вели македонс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |