Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
11.12.2012, 15:43

Врачена наградата на Киро Урдин од филмскиот фестивал во Јаан

На македонскиот уметник и режисер Киро Урдин денеска во Скопје му беше врачена наградата за филмот „Две времиња“, добиена на престижниот кинески филмски фестивал во Јаан, посветен на заштитата на животните и животната средина.

Наградата на 5. издание на овој фестивал филмот на Урдин ја доби во конкуренција на 45 филмови од 29 земји во светот во продукција на најмоќниоте светски медиумски куќи како ББЦ, Анимал Планет, Дискавери Чанел и др.

На свеченоста се обратија кинескиот амбасадор во Македонија Циу Џивеи и заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ, кои истакна дека оваа награда е уште една потврда за одлична соработка во областа на културата, која е потврдена и со потпишување на програмата за соработка за периодот 2012-2017 година.

- Вистински предизвик за македонската култура беше нејзината презентација во рамки на манифеста��ијата „Денови на македонската култура“, која минатата година беше презентирана во Кина, земја со богата историја, култура и традиција. Верувам дека наскоро и кинеската култура ќе биде презентирана во РМ, рече Недељковиќ.

Пратеничката Силвана Бонева, претседател на групата за соработка и пријателство во македонското Собрание со Кина, во своето обраќање истакна дека денешниот настан е од големо значење за културата на РМ, настан кој соединува две земји - една мала Македонија и една огромна Кина.

- Овој филм на Урдин е производ не само на неговите талкања во Африка, туку на неговите претходни искуства, на Планетариумот кој што го создаде по двегодишното патување низ светот, а праќа силна порака до човештвото да ја чуваат природата, рече Бонева.

Авторот Урдин, пак, покрај многу освоени награди оваа ја издвои како најдрага, поради значењето на фестивалот кој се оджува во Градот на дождот во Кина, но и поради порака која ја носи со себе за подигање на свеста за загрозените животни и потребата од силен ангажман на сите за зачување на природата.

Филмот на Урдин „Планетариум“, работен во копродукција со Македонската телевизија, во ноември, годинава, ја освои првата награда во областа уметнички филм со посебни естетски постигнувања на најголемиот европски фестивал за филмови од областа на животната средина и планетата Земја во Финска Вааса филм фестивал. На овој фестивал филмот „Две времиња“, беше номиниран за награда во својата категорија во конкуренција на над илјада филмови од најноќните светски филмски и ТВ-компании од овој жанр.

Урдин учествуваше и минатата година на екофестивалот во Кина, со филмот „Оган и вода“.


Статијата е прочитана 180 пати.


Испрати коментарВидни гости на проекцијата на „Трето полувреме“ во Л.А.
„Малфанкшн“ - уметнички проект на тројца пријатели
„Зад аголот“ - нов роман на Томислав Османли
Славење на хорската уметност во МОБ
Сопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
Почина руската оперска дива Галина Вишњевска
Групата „Кабадајас“ го промовираше својот првенец - албумот „Четири“
Современи постери инспирирани од секојдневието
(ВИДЕО) Почина Рави Шанкар, познатиот ситарист и учител
Промоција на „Потрага по подобар свет“ од д-р Срѓан Керим
Концертна промоција на Наум Петрески и „Синтезис“
Том Круз со хеликоптер на фудбалски натпревар
К��лиопи повторно на „Евросонг“?
(ФОТО) Реновиран музејот на Дикенс во Лондон
(ФОТО) Вратен стариот сјај на Шарената џамија во Тетово
Светската премиера на „Хобит“ и во Скопје
Латинопејачкатата Ривера загина во авионска несреќа
Наградата „Балканика“ ја доби Недим Ѓурсел од Турција
Австралиските водители се каат за несолената шега
Возбудлив крај на мултикултурниот и разнобоен „Таксират 14“
Мозаици на Газанфер Бајрам во „Матица ексклузив“
„Беј д’фиш“ го најавуваат новиот албум за крајот на светот
Македонските револуционери во џебна енциклопедија
Отворање на 13. Меѓународно биенале „Фотомедиа 2012“
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Самоубиство на медицинската сестра поради лажниот повик за Кејт Мидлтон
Португалија, Полска, Грција и Словачка и кажаа збогум на Евровизија
Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Номинација за „Греми“ за македонскиот филмски оркестар „Ф.А.М.Е.С“
Наталија Бондарчук сака да снима филм во Битола
Изложба на книги на современи српски писатели во НУБ
„Саем на жена“ - дестинација за современите жени
„Антитело“ - нов албум на „Фолтин“
(ВИДЕО) Почина легендарниот џез пијанист Дејвид Брубек
Книга со поезија, музика и визуелни дела на Џабир Дерала
Почина најстарата жена на светот
Шоу на вечерашниот концерт на Филхармонија
Велибор Педевски како „Хардеџ“ со низа настапи во Њујорк
Акварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Циклус филмови на Андреј Тарковски
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -16°C

Магла

Петок
Претежно облачно
Макс: 1°C, Мин: -5°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз –Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Во Русија подароците ги носи бабушка, а во Финска- џуџиња
Секое семејство има свои обичаи: како прославуваат луѓето во Венецуела, Кина или во Русија?...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |