Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
10.12.2012, 15:34

(ФОТО) Вратен стариот сјај на Шарената џамија во Тетово

Ѕидното сликарство на фасадата на објектот е конзервирано и реставрирано со средства од Амбасадорскиот фонд за културна заштита на САД и од македонското Министерство за култура

Гојко Ефтоски

На Шарената џамија во Тетово денеска, официјално беа завршени конзерваторско-реставраторските работи на ѕидното сликарство на фасадата на објектот со што му е вратен вистинскиот сјај на овој најрепрезентативен споменик на архитектурата и сликарството од времето на османлискиот период. За извршените работи се вложени околу 95 илјади американски долари како донација од Амбасадорскиот фонд за културна заштита на САД и уште 500.000 денари, средства на македонското Министерство за култура. По тој повод, денеска во Шарена џамија, или како уште се нарекува Алаџа џамија, во Тетово престојуваа Пол Волерс, амбасадор на САД во земјава, и Елизабета Канческа-Милевска, министерка за култура, со соработниците. „Шарената џамија е споменик на архитектурата и сликарството. Овој импозантен објект на исламската уметност потекнува од 15 век и неговата монументалност најмногу се препознава во внатрешноста и надворешната декорација која е израз на врвните дострели на искусните мајстори од Дебар“, подвлече Канческа-Милевска. Според неа, Шарената џамија повеќе од пет века е симбол на градот Тетово, а зафатите што се извршени овозможија да и' биде вратена вистинската убавина. Реализацијата на проектот задоволува светски стандарди за заштита на еден споменик на културата, а на убавините и монументалноста ќе се воодушевуваат многу генерации.Амбасадорот Пол Волерс искажувајќи го своето воодушевување, рече дека амбасадата финансира 11 вакви проекти во Македонија за заштита на споменици на културата, а за Шарената џамија подвлече дека е најубавиот од нив. Тој смета дека со извршените конзерваторско-реставраторски работи, сега овој објект ќе биде уште попривлечен не само за тетовци и жителите на Македонија, туку и за многу туристи од странство.

Очигледно беше дека Шарена џамија се наоѓаше во фаза да го изгуби големиот сјај и исклучивост со ѕидното сликарство, како во внатрешноста така и на фасадниот дел. За да се заштити биле изведувани интервенции во далечната 1978 година, а три години подоцна и конзервација. Конзерваторски работи се изведувани на фасадната декорација и во 1997 година кога целосно била реконструирана, а најмногу на долните и средишните делови, на местата што најмногу б��ле изложени на надворешни и атмосферски влијанија.

Со сегашната донација на амбасадата на САД, ангажирани биле 15 конзерватори од Националниот конзерваторски центар на Македонија и негови надворешни соработници, предводени од м-р Владо Муковски, виш конзерватор за ѕидно сликарство. Завршените работи претставуваат најобемен зафат досега со употреба на најсовремени техники, технологии и материјали за конзервација, како и со примена на недеструктивни методи. Најновите откритија дадоа нова светлина за целосно и точно толкување на техниката, стилот и начинот на сликање на ѕидната декорација.


Статијата е прочитана 1071 пати.


Испрати коментарВрачена наградата на Киро Урдин од филмскиот фестивал во Јаан
Промоција на „Потрага по подобар свет“ од д-р Срѓан Керим
Концертна промоција на Наум Петрески и „Синтезис“
Том Круз со хеликоптер на фудбалски натпревар
Калиопи повторно на „Евросонг“?
(ФОТО) Реновиран музејот на Дикенс во Лондон
Светската премиера на „Хобит“ и во Скопје
Латинопејачкатата Ривера загина во авионска несреќа
Наградата „Балканика“ ја доби Недим Ѓурсел од Турција
Австралиските водители се каат за несолената шега
Возбудлив крај на мултикултурниот и разнобоен „Таксират 14“
Мозаици на Газанфер Бајрам во „Матица ексклузив“
„Беј д’фиш“ го најавуваат новиот албум за крајот на светот
Македонските револуционери во џебна енциклопедија
Отворање на 13. Меѓународно биенале „Фотомедиа 2012“
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Самоубиство на медицинската сестра поради лажниот повик за Кејт Мидлтон
Португалија, Полска, Грција и Словачка и кажаа збогум на Евровизија
Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Номинација за „Греми“ за македонскиот филмски оркестар „Ф.А.М.Е.С“
Наталија Бондарчук сака да снима филм во Битола
Изложба на книги на современи српски писатели во НУБ
„Саем на жена“ - дестинација за современите жени
„Антитело“ - нов албум на „Фолтин“
(ВИДЕО) Почина легендарниот џез пијанист Дејвид Брубек
Книга со поезија, музика и визуелни дела на Џабир Дерала
Почина најстарата жена на светот
Шоу на вечерашниот концерт на Филхармонија
Велибор Педевски како „Хардеџ“ со низа настапи во Њујорк
Акварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Циклус филмови на Андреј Тарковски
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанче��ски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на по��ршината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“Ljubotan Trade Name, 10.12.2012 23:37:51
Evto ,Ti isto kako i Kiproski, samo ni besedite, Toj za Porecije i Bigorski,a nikogas ne prasuvate ; Zosto Porecie so decenii e zabataleno,a Ti zosto nema donacia za ,za najstarata Tetovska Bogomolja Sv.Bogorodica Tetovska u Gorno maalo? Taa Sv. Bogorodica e; Dva Veka postara i e autohtona Tetovska ,a ne denesna Tetovska. Ima li nekoj dolar i za neziniot Originalen izgled da se obnovi,da se reastatura i se vrati sjajot na toa vreme!!?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |