Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 13:33
Подгответе се за екстремно ниски температуриВо текот на ноќта и утре територијата на Македонија ќе биде под влијание на нов влажен и студен бран

Времето ќе биде облачно со врнежи од снег, кои на места ќе бидат пообилни што ќе придонесе висината на снежната покривка да се зголеми.

Поради ниските температури ќе има појава на голомразица, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје денеска ќе биде претежно сончево, студено и ветровито. Ќе дува засилен северозападен ветер. Утринската температура беше -7°Ц, а максималната дневна температура ќе достигне до 2°Ц.

Утре ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од снег. Се очекуваат поинтензивни врнежи од снег. Ќе дува засилен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува засилен североисточен. Утринските температури ќ�� се движат од -11°Ц до -2°Ц, а максималните дневни температури ќе се движат од -2°Ц до 5°Ц.

Од среда се очекува стабилизација на времето, односно ќе биде претежно сончево со локална облачност и студено. Во утринските часови ќе има појава на мраз. ќе дува засилен северозападен ветар, а во западните предели ќе дува засилен североисточен ветар. Понекаде ветерот ќе достигне брзина и до 30 км/ч. Утринските температури ќе се движат од -12°Ц до -3°Ц, а максималните дневни температури ќе достигнат до -2°Ц односно до 5°Ц.

Во четврток во утринските часови ќе има појава на мраз, а во текот на денот ќе биде претежно сончево и студено. Ќе дува слаб ветар со променлив правец. Утринските температури од -15°Ц до -6°Ц, а максималните дневни температури ќе се движат од -2°Ц до 5°Ц.

Ледено утро не очекува и во петок кога ќе има појава на мраз, а утринските температури ќе се движат од -15°Ц до -6°Ц. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност. Ќе дува слаб ветар со променлив правец. Максималните дневни температури ќе се движат од 0°Ц до7°Ц.

Од сабота се очекува дестабилизација на времето, но и пораст на температурите. Ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и снег. Врнежи од снег ќе има на ридско-планинските предели и на планините. Ќе дува засилен југоисточен ветар. Утринските температури ќе бидат во пораст и ќе се движат од -9°Ц до 0°Ц, а максималните дневни температури ќе се движат од 1°Ц до 7°Ц.

Во недела во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд и потопло. На ридско-планинските предели и на планините со врнежи од снег. Ќе дува слаб југоисточен ветар. Утринските температури ќе се движат од -6°Ц до 3°Ц, а максималните дневни температури ќе достигнат до 3°Ц, односно до 9°Ц.


Статијата е прочитана 3039 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните бомби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира Македонија
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Арифи воздржан оптимист за датум за преговори
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по Интернет
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји
Меѓународeн ден на човековите права
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повр��дени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под услови„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |