Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 14:26
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира МакедонијаПортпаролот на грчкото МНР, Делавекурас стави јасно до знаење дека ставот на Грција останува цврст, а тоа е прво да се најде решение за името

По се изгледа дека Грција повторно ќе ја блокира Македонија да добие датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија, јави дописникот на МИА од Атина.

Иако некои грчки медиуми викендов објавија дека Атина ќе каже „да“ за датум, но под одредени услови, портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас стави јасно до знаење дека ставот на Грција останува цврст – а тоа е прво да се најде взаемно прифатливо решение за името.

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, утре во Брисел ќе учеств��ва на состанокот на Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) на кој тема ќе бидат заклучоци за политиката за проширување. Советот утре ќе одлучи дали и кога Македонија ќе ги почне пристапните преговори за членство во Унијата, откако амбасадорите на членките на ЕУ на состанокот минатата недела не успеаја да ги договорат заклучоците за нашата земја во врска со предлогот на ЕК да се одреди датум за почеток на преговорите.

Република Македонија доби кандидатски статус во 2005 година. Во 2009 година Европската комисија оцени дека земјата доволно ги исполнила политичките критериуми и препорача отворање на преговори за членство. Оваа препорака беше повторена од страна на ЕК и во 2010 и 2011 година, како и годинава кога го добивме најпозитивниот извештај за нашата земја. Последниот извештај, по две години избегнување, годинава ја содржеше и придавката „македонски“ за народот и јазикот.

Портпаролот на грчкото МНР и на оваа тема на последниот брифинг рече дека „не треба да постои употреба на овие термини“ затоа што, според него, употребата на придавката „македонски“ е директно поврзана со прашањето за името со Македонија и разговорите кои се во тек.

Иако, познавачите на приликите велат дека Грција не е во позиција да се судри со европските партнери поради кризата во која се наоѓа и помошта што ја очекува од нив, изгледа дека на Атина и е неопходно барем на едно поле да се чувствува силно и да диктира некои процеси. Дипломатски извори велат дека Европа го губи трпението за однесувањето на Атина во однос на прашањето за името на Македонија, тука е и пресудата од Меѓународниот суд за правда во Хаг дека Грција на Самитот на НАТО во Букурешт ја прекршила Времената спогодба ставајќи вето на одлуката за прием на Македонија, но грчките власти не ги засега ништо. Тие продолжуваат со својата „конструктивност“, која само тие ја разбираат.


Статијата е прочитана 727 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните бомби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Арифи воздржан оптимист за датум за преговори
Подгответе се за екстремно ниски температури
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по Интернет
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји
Меѓународeн ден на човековите права
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под условиvasilevo, 10.12.2012 16:06:59
Apsolutno otcekuvano. Edna pogovorka veli samo na naivniot nadata mu e vetuvanje. Vreme e da se razbudeme i go priznaeme realitetot: Se dodeka ne se otkazeme od nasiot identitet i se dodeka EU i USA ke go podrzuva juzniot sosed, ke nema resenie na ovaa Pole.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |