Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 09:43

ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји

Обединетата македонска дијаспора, по повод одбележувањето на меѓународниот Ден на човековите права, ги повика Обединетите нации и Европската унија да го насочат својот притисок кон владите на Албанија, Бугарија, Грција, Косово и Србија, за да обезбедат почитување на меѓународните стандарди за човековите права, вклучително и за македонските заедници во нивните држави.

- Усвојувањето на универзалната декларација за човековите права во 1948 година ги постави темелите на многу устави низ светот. Сепак, 64 години подоцна, луѓето низ целиот свет се уште се во борба за своите најосновни граѓански права, и тоа не само во постоечките диктатури во третиот свет, но и во држави во Европската Унија и во земји – членки на НАТО, како што е Грција. Од своето формирање во 2004 година ОМД е посветена на заштита на човековите права на Макденците, и во 2005 година покренавме петиција потпишана од над 100.000 граѓани да се стави крај на расната, етничката и верската дискриминација над луѓето со македонско потекло. Оттогаш, ОМД работи на ова прашање од година во година, вклучително со неодамнешните средби со високи владини претставници во Вашингтон за делегацијата за почитување на човековите права од Егејска Македонија во Грција составена од архимандрит Никодим Царкњас и претставникот на ОМД за Грција Евгенија Нацулиду, пишува во пораката испратена од ОМД по повод Денот на човековите права.

Од Обединетата македонска дијаспора ги повикуваат сите Македонци да продолжат да работат заедно за ширење на вистината за Македонија и Македонците, пред светските политички фактори.


Статијата е прочитана 766 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните бомби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира Македонија
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Арифи воздржан оптимист за датум за преговори
Подгответе се за екстремно ниски температури
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по Интернет
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
Меѓународeн ден на човековите права
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под условиОМД-овен, 10.12.2012 10:47:26
Ако мислат на правата на Македонците во Македонија , ги подржувам ОМД-ОВЦИТЕ!
Бугарин от Бугариjа, 10.12.2012 12:39:48
Многу убаво, ама во Македонија да ги почитуваат правата на Бугарите, како преселниците од Македонија се почитувани од Бугарите
Колумбо, 10.12.2012 16:16:36
Аман бре батковци доста не браневте и подржувавте ајде угледајте се малку на хрватите што тие направија за својата земја особено во војната што се водеше таму при распадот на бившата заедничка држава, а вие сте најсилни кога се мафта со знамиња ,кога се сликате. кога се удирате во гради како патриоти.
Tanev, 11.12.2012 00:09:51
Meto Koloski so UMD nikogash finansiski ne pomogna na chovekovite prava, samo zboruvaat I se falat.

„УТРИ��СКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |