Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 12:20
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по ИнтернетВо Македонија интернет користат 1.180.704 граѓани или 56,7 проценти од вкупната популација, а на социјалната мрежа „Фејсбук“ се приклучени 941.240 граѓани или 45,2 проценти.

Според податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“, Македоците во користењето на интернет се пред Албанците, Бугарите, Грците, Црногорците, Србите и граѓаните на Косово.

Процентуално гледано по Македонците најголеми корисници на интернет се Србите со 56,4 проценти по кои следуваат Грците со 53, Бугарите со 51, Црногорците со 50 и Албанците со 49 проценти. Најмалку интернет се користи во Косово каде што 20,5 проценти од населението е приклучено на онлајн мрежата.

Поголем интерес за интернет има кај граѓаните на Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Од нив, најмногу интернетот се користи во Словенија каде што 72,1 процент од населението се приклучени онлајн, по што следува Хрватска со 70, 7 проценти и Босна и Херцеговина со 60 проценти.

Најпознатата социјална мрежа „Фејсбук“, повеќе од Македонците ја користат Србите - 48,2 проценти од вкупната популација и Црногорците со 46,9 проценти. Помалку приклучени на „Фејсбук“ има во Словенија - 37,1 процент, Албанија - 36,1, Хрватска - 35,1, Бугарија - 34,6 и Босна и Херцеговина со 33,7 проценти.

Зголемувањето на интернет корисници во Македонија се должи пред се на политиките и реформите што беа спроведени во последните години почнувајќи од отворањето на бесплатни интернет клубови, организирањето на бесплатни курсеви за граѓаните, доделувањето ваучери за компјутерска опрема за студентите па се до набавката на компјутери за училиштата и воведувањето на електронскиот систем скоро во сите државни и јавни институции.

Податоците од Државниот завод за статистика на Македонија од октомври годинава покажуваат дека во првото тримесечје од годинава 58,3 проценти од домаќинствата имале пристап на интернет што е пораст од 3,3 проценти во споредба со истиот период 2011 година. Од вкупното население на возраст од 15 до 74 години компјутер користеле 59,9 проценти, а интернет 57,5 проценти. Како најголеми корисници на интернет се јавуваат учениците и студентите.

Кај деловните субјекти 87,3 проценти имале пристап на интернет, а приближно една четвртина или 25,5 проценти им обезбедиле на своите вработени преносливи уреди со кои се овозможува мобилна конекција на интернет.

Минатата година 84 проценти од компаниите користеле интернет за соработка со органите на јавната власт било за добивање информации, формулари или пак за административни процедури, а околу 28 проценти понудиле стоки и услуги во електронските системи за јавни набавки во државата.Статијата е прочитана 759 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните бомби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира Македонија
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Арифи воздржан оптимист за датум за преговори
Подгответе се за екстремно ниски температури
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји
Меѓународeн ден на човековите права
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под условиod ostrijot, 10.12.2012 13:07:38
ako nikoj nene fali barem sami dase falime.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |