Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 14:05

Арифи воздржан оптимист за датум за преговори

Вицепремиерката очекува ЕУ да најде добра формулација, што ќе овозможи да продолжиме со процесот кој е веќе започнат, за да се подготвуваме за преговори

Вицепремиерката за европски прашања Теура Арифи со возджан оптимизам го очекува исходот од утрешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите членки во Брисел, кој неформално почнува вечер, а на кој треба да се одлучи дали и кога Македонија ќе ги почне пристапните преговори за членство во Унијата.

- Имам воздржан оптимизам дека ЕУ ќе успее да најде една добра формулација, коректна и креативна која ќе ни овозможи да продолжиме со процесот кој е веќе започнат, за да се подготвуваме за почнување на преговори. Начинот како тоа ЕУ го кажува е нивна работа, но сакам да верувам дека дефинитивно ќе најдат начин да дадат формулација со која нас ќе не оджат активни да продолжиме со овој тек. Беа разлика на тоа каква формулација ќе добиеме нашата ориентација во однос на евроинтеграциите нема да се смени, ќе одговориме со апсолутно зголемување на активностите. Тоа е одговорот што ни долекува како земја и како држава, рече вицепремиерката Арифи на денешната средба со новинарите.

Според неа, тоа ќе биде формулација, која ќе ги задоволи сите, и Македонија, нашите соседи и ЕУ.

Во однос на драфт-верзијата за која ќе расправаат министрите, а во која, меѓу другото, се препорачува можно отворање на пристапните преговори во јуни 2013 година, и доставување предлог за рамка за преговори во согласност со заклучокот на Европскиот совет од декември 2006 година и воспоставената практика, која ги зема предвид добрососедските односи, се оценува дека е формулација, која наликува на одлуката за Црна Гора. ЕУ за Подгорица лани во декември донесе одлука, а скринингот земјата го започна во јуни.

Во меѓувреме, вели Арифи, се работи со земјите кои се уште имаат дилеми во однос на почетокот на преговорите со Македонија, како со Шпанија, Португалија и Бугарија.

Министрите за надворешни работи и за европски прашања на земјите-членки утре ќе ги дефинираат заклучоците за Македонија кои Европскиот совет на Самитот ќе треба само да ги потврди за тоа дали земјата ќе ги почне пристапните преовори. Не се исклучува можноста, ако и на овој состанок нема одлука за Македонија, заклучокот да се донесе на самитот на ЕУ.


Статијата е прочитана 515 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните бомби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира Македонија
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Подгответе се за екстремно ниски температури
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по Интернет
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји
Меѓународeн ден на човековите права
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под услови

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |