Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 15:17
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМВМРО-ДПМНЕ има највисок рејтинг меѓу политичките партии со 27 проценти, зад неа се СДСМ со 13, ДУИ со 11 проценти и ДПА со 4 проценти. Тоа е резултатот од теренската анкета што ја спроведе ИРИ во втората половина на минатиот месец на прашањето за кого би гласале доколку сега би излегле на избори.

Во споредба со претходно, ВМРО-ДПМНЕ го задржува рејтингот од 27 проценти, додека рејтингот на СДСМ е за три проценти помал од претходниот. За ДУИ, пак, би гласале истиот број граѓани, а рејтингот на ДПА опаднал за еден процентен поен.

Како неопределени, според анкетата направена во втората половина на ноември, се изјасниле 27 проценти од испитаниците.

На прашањето доколку политичките партии би требало да бидат оценети со оценки од еден до пет по средношколскиот систем за оценува во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ добила средна оценка од 2,56, СДСМ 1,97, ДУИ 1,75. Претходно оваа оценка за ВМРО-ДПМНЕ изнесувала 2,57, за СДСМ 2,27, за ДУИ 1,93.

Највисок рејтинг меѓу политичарите и натаму има лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за кого се изјасниле 20 проценти од испитаниците. Али Ахмети е зад него со 8 проценти, потоа Зоран Заев од СДСМ со 5 проценти, лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски за кого се изјасниле нешто помалку од 5 проценти од испитаниците, претседателот Ѓорге Иванов со 4 проценти. Последен на оваа листа е Мендух Тачи за кого се изјасниле 2 отсто од испитаниците.

На прашањето дали мислите дека Македонија е поблиску до ЕУ од пред четири години, 58 проценти од испитаниците сметаат дека сме поблиску до ЕУ, 23 дека не сме, а 19 проценти не знаат.

Мал пад од неколку процентни поени бележи поддршката за влез во НАТО и ЕУ. Според последната анкета на ИРИ направена во ноември поддршката за влез во НАТО изнесувала 87 проценти, додека претходно таа била 91 процент. Во однос на ЕУ сега изнесува 84, а претходно била 87. (П.Р.)

Статијата е прочитана 487 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните ��омби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира Македонија
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Арифи воздржан оптимист за датум за преговори
Подгответе се за екстремно ниски температури
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по Интернет
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји
Меѓународeн ден на човековите права
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под услови„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |