Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.12.2012, 09:36

Меѓународeн ден на човековите права

Под мотото „Мојот глас одлучува - инклузија и право за учество во јавниот живот“ со повеќе настани денеска ќе се одбележи Меѓународниот ден на човековите права

Под мотото „Мојот глас одлучува - инклузија и право за учество во јавниот живот“ денеска во Македонија со повеќе настани ќе се одбележи Меѓународниот ден на човековите права - 10 Декември.

По тој повод во организација на Центарот за разбирање и институционална соработка ќе се одржи научна конференција, која ќе ја отвори министерот за правда Блерим Беџети.

Делегацијата на ЕУ по повод 10 Декември организира презентација на проекти за човекови права финансирани во рамки на Европскиот инструмент за демократија и човекови права. Најавено е и обраќање на евроамбасадорот Аиво Орав и доделување на грантовите.

Светскиот ден на човекови права ќе биде одбележан и со почеток на кампања „Денес и секогаш достојна работа на жените“ организирана од повеќе синдикати. Кампањата е дел од поширока кампања што се организира во повеќе земји.

Правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе организира Академија на која ќе говори амбасадорката на Кралството Холандија во земјава Мариет Шурман, ќе настапи најдобриот оратор од 16. Ораторска вечер „Иво Пухан“ и ќе се презентираат изданија на Факултетот во текот на оваа година.

„Локални избори 2013 - За родова рамноправност“ е тема на конференцијата што се организира по повод Меѓународниот ден што ја организира Женската граѓанска иницијатива АНТИКО, Македонско женско лоби и Националниот совет за родова еднаквот „СОЖМ).

Целта на конференцијата е да ги постави прашањата за учество на жените на локалните избори како кандидати за граданачалници и советници, но и да направи релација за застапноста на родовите прашања во програмите на политичките партии, приспособени на локалните потреби.

Меѓународниот ден ќе се одбележи и со Дебата на тема „Заштитениот сведок“ помеѓу правната држава и прекршувањето на човековите права.

По повод светскиот ден ќе биде отворена и изложба „Цвеќе и поезија за мир“ на Живко А. Поповски - Цветин.

Денот на човековите права се одбележува 64 години насекаде ширум светот, а го симболизира донесувањето на Универзалната декларација за правата на човекот, како фундаментален документ кој ги гарантира човековите права ширум светот.


Статијата е прочитана 276 пати.


Испрати коментарГрција спречи Македонија да добие датум за преговори
Прво решение за името, па преговори со ЕУ
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија
Спасувачка драма во Кичевско
По 11 години почна судењето за убиството на Марјан Тушевски
Бугарија нема да посочи датум за Македонија
Јован Јосифовски - кандидат за уставен судија
„Вегета“ најдобар бренд на Балканот
Македонскиот софтвер се пробива на странските пазари
На Чавез му остануваат уште три месеци живот
Неизвесност до последен момент во Брисел
Ставрески - Никој друг освен СДСМ не кажал дека Македонија е слична на Грција
Мирјана Андреска нов претседател на Конфедерацијата на слободни синдикати
Франција бара воена интервенција во Мали
(ФОТО) Снегот го блокира животот во Гостиварско и Мавровско
Снегот заглави две лица во Другово, во Дебарца отсечени 24 села
Вељаноски - Ќе преземам мерки за деблокирање на комисијата за буџет
Строс-Кан се спогоди со собарката
„Стандард“ - Темпираните бомби на Балканот
Бугарија најавува блокада во Брисел
Харадинај - Албанскиот фактор е клучен во регионот
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија
Бошкоски повторно на обвинителна клупа
(ФОТО) Скопје под снег
Думата ќе го чува здравјето на Русите од негативни информации
И Колорадо ја легализираше марихуаната
Министрите во Брисел ќе одлучуваат за датум за Македонија
Снегот го отежна и забави сообраќајот
Прецизна евиденција на невработените
Внимателно на голомразицата
ЕУ ја прими Нобеловата награда
Грција не очекува земјотрес во Брисел
Иванова нема да ја води седницата на Комисијата за труд за законот за бранители
Судството и администрацијата ги кочат човековите права
ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ
Грција најверојатно повторно ќе ја блокира Македонија
Вељаноски закажа нова седница на Комисијата за труд
Орав - Човековите права се меѓу главните приоритети на ЕУ
Членките на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија
Арифи воздржан оптимист за датум за преговори
Подгответе се за екстремно ниски температури
Пронајдена мртва жена во населбата Драчево
Теута Арифи можен кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово
Морси и даде на армијата право да приведува цивили
Авионска несреќа во Замбија
Македонците трети во регионот по користење „Фејсбук“, а четврти по Интернет
Снежната бура во Европа однесе над 35 жртви
Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клусура
ЕУ ќе ја прими Нобеловата награда за мир
Коалицијата на романскиот премиер победи на изборите
ОМД повика да се почитуваат правата на Македонците во соседните земји
Грција демонстрира нервоза во Брисел
Груевски - СДСМ води самоуништувачка политика
Тројца повредени на наплатната рампа Желино
„Та Неа“ - Отворена врата за Скопје, но под услови

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -14°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -13°C

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Шест децении на популарната „корвета“
Автомобилот што ја доби својата планетарна популарност пред се' поради својот атрактивен дизајн и технички иновации, в г...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |