Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.12.2012, 13:10

Македонските револуционери во џебна енциклопедија

Автор на енциклопедијата е Славчо Ковилоски, а содржи 400 револуционери и исто толку фотографии

Неодамна од печат излезе книгата „Џебна енциклопедија на македонските револуционери“ од Славчо Ковилоски во издание на „Современост“ и „Урбан Институт“ од Скопје. Својата промоција ова дело ја доживеа во петокот во Музејот на македонската борба, а претставува скратена верзија од публикацијата „Македонија - кратка енциклопедија револуционери“ која авторот ја објави минатата година. Овде се опфатени личности кои учествувале во основањето на Македонската револуционерна организација во 1893 година, учесници во Илинденското востание и периодот на Балканските војни во 1912/1913 година.

Енциклопедијата, вели Ковилоски, се наметна како производ сам по себе, по повод 100 годишнината од почетокот на Балканските војни, како и во очи на 100 годишнината од Букурешкиот мировен договор, 110 годишнината од Илинденското востание и 120 годишнината од основањето на Македонската револуционерна организација.

„Ако минатогодишната енциклопедија содржеше 1.018 револуционери и над 500 фотографии, а оваа е скратено дело со околу 400 револуционери и исто толку фотографии. За разлика од првата, која е повеќе за академски кругови, џебното издание е за поширока намена. Идејата беше револуционерите да не се прикажат црно или бело, туку со сите мани и доблести што ги имале. Користена е најчесто мемоарска литература, со цел да се долови атмосферата во која живееле. Биографиите содржат описи на нивниот надворешен изглед, но и описи на нивните карактери. Целта беше повеќе да се претстави човечкото во нив, со сите добри и лоши карактеристики, а не да биде само фактографско издание“, вели Ковилоски, кој е историчар и главен и одговорен уредник на списанието „Современост“.

Оваа џебна енциклопедија е прва од ваков вид. Таа на едно место ги собира и обработува животите и делата на македонските револуционери од Илинденскиот период, со единствена цел, на македонскиот читател за прв пат да му понуди преглед на учесниците и борците од создавањето на МРО и Илинденското востание, односно да му послужи како патоказ во откривање на личности и борци кои својот живот го дале за слободата на Македонија. (Т.И.)


Статијата е прочитана 680 пати.


Испрати коментарСопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
Почина руската оперска дива Галина Вишњевска
Групата „Кабадајас“ го промовираше својот првенец - албумот „Четири“
Современи постери инспирирани од секојдневието
(ВИДЕО) Почина Рави Шанкар, познатиот ситарист и учител
Врачена наградата на Киро Урдин од филмскиот фестивал во Јаан
Промоција на „Потрага по подобар свет“ од д-р Срѓан Керим
Концертна промоција на Наум Петрески и „Синтезис“
Том Круз со хеликоптер на фудбалски натпревар
Калиопи повторно на „Евросонг“?
(ФОТО) Реновиран музејот на Дикенс во Лондон
(ФОТО) Вратен стариот сјај на Шарената џамија во Тетово
Светската премиера на „Хобит“ и во Скопје
Латинопејачкатата Ривера загина во авионска несреќа
Наградата „Балканика“ ја доби Недим Ѓурсел од Турција
Австралиските водители се каат за несолената шега
Возбудлив крај на мултикултурниот и разнобоен „Таксират 14“
Мозаици на Газанфер Бајрам во „Матица ексклузив“
„Беј д’фиш“ го најавуваат новиот албум за крајот на светот
Отворање на 13. Меѓународно биенале „Фотомедиа 2012“
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Самоубиство на медицинската сестра поради лажниот повик за Кејт Мидлтон
Португалија, Полска, Грција и Словачка и кажаа збогум на Евровизија
Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Номинација за „Греми“ за македонскиот филмски оркестар „Ф.А.М.Е.С“
Наталија Бондарчук сака да снима филм во Битола
Изложба на книги на современи српски писатели во НУБ
„Саем на жена“ - дестинација за современите жени
„Антитело“ - нов албум на „Фолтин“
(ВИДЕО) Почина легендарниот џез пијанист Дејвид Брубек
Книга со поезија, музика и визуелни дела на Џабир Дерала
Почина најстарата жена на светот
Шоу на вечерашниот концерт на Филхармонија
Велибор Педевски како „Хардеџ“ со низа настапи во Њујорк
Акварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Циклус филмови на Андреј Тарковски
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реко��струирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -17°C

Делумно облачно

Четврток
Сончево
Макс: -4°C, Мин: -10°C

Петок
Претежно облачно
Макс: -1°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Конзумирај одговорно, забавувај се безбедно
Остави го автомобилот ако пиеш, Ин Такси ќе те врати дома

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |