Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.12.2012, 12:26
Арифи: ЕУ утврди јасна рамка за преговори со МакедонијаВицепремиерката за европски прашања на прес ги коментираше заклучоците од синоќешниот состанок на шефовите на дипломатиите

По четири години статус кво во процесот на ЕУ-интеграцијата, Советот на министри на ЕУ утврди јасна рамка за пристапните преговори на Македонија која е од суштинско значење за евроинтеграцискиот процес, изјави на денешната прес-конференција вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи, коментирајќи ги заклучоците од синоќешниот состанок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Унијата во Брисел.

- Рамката предвидува пристапните преговори да се отворат врз основа на извештај кој ќе го подготви Европската комисија во првото тримесечје наредната година. Натамошната имплементација на реформите ќе биде предмет на оценка и Европската комисија ќе достави врз таа основа предлог-рамка за почнување на пристапните преговори и ќе спроведе аналитички скрининг за поглавјата 23 и 24, рече Арифи.

Запрашана за различните толкувања на заклучоците, Арифи со став дека Европската унија дефинитивно се воздржала од вокабулар на условување.

- Напротив, ни се дава рамка за заедничко подготвување за преговори со Унијата за реформите за членство. Во извештајот треба да се известува и за добрососедските односи како политички критериум, и да се известува за напредокот по прашањето за името кое меѓутоа според заклучокот 42 останува во рамките на ОН, рече вицепремиерката Арифи.


Статијата е прочитана 1678 пати.


Испрати коментарКоце пак ќе трча за Скопје
Фотогалерија од денешните кавги во Парламентот
Во Албанија помалку пари од емигрантите, ама растат инвестициите
Италијанците не го сакаат Марио Монти за премиер
Во Украина обезглавени судија и неговото семејство
СДСМ - Целта на предлогот за буџетски заштеди е да нема непродуктивни задолжувања
Груевски - Градежништвото и странските инвестиции не' извлекоа од рецесија
Справувањето со климатските промени бара ангажман од сите
(ВИДЕО) Тензична атмосфера во Собранието
Јанкулоска - Безбедносната состојба е непроменета
(ФОТО) Во потрага по утеха и одговори
Втор фестивал на органска храна во Скопје
Бофа на Филипини однесе 1.020 животи
Рибокрадството во Охридското Езеро намалено за 80 проценти
Тесно мнозинство околу новиот Устав во Египет
Бесими во посета на мировниците на АРМ во Авганистан
Хилари Клинтон паднала во бесознание
Нова технолошко-индустриска зона кај Прилеп
ОМД го поздравува признавањето на уставното име од Унгарија
Груевски најави две илјади вработувања во Џумајлија
Бучковски и Бузлевски исклучени од СДСМ
Разоткриен случај на разбојништво во Скопје
Нимиц во јануари во Атина со нов предлог за името
Три сценарија за Македонија и Грција на Германски Mаршалов фонд
Ниту еден азил за баратели од Македонија
Адам Ленс осомничен за масакрот во Конектикат
О’Нил - Заклучоците на ЕУ се реална перспектива за почеток на преговори
Најмалку 27 загинати, од кои 18 деца во вооружен напад во училиште во САД
Граѓаните на БиХ и на Албанија најсиромашни во Европа
Самарас - ЕУ пресуди како Букурешт
Црвен картон за Бузлевски, зелен за Есад Рахиќ
Сме изеле тон и пол отровно пченкарно брашно
Лекарите-штрајкувачи добија плата „според ефикасност“
Макпетрол ќе продолжи со испорака на енергенси кон Топлификација
Германските парламентарци поделени околу Македонија
Укината ослободителната пресуда за Васил Тупурковски
Одложено судењето за „Пајажина“
Непријатна реа откри мртва жена во Тафталиџе
Софија да ги почитува правата на македонското малцинство
Викендов потопло, од понеделник пак снег и студ
Уморот од проширувањето е бумеранг за ЕУ
(ФОТО) Т-Мобиле го донесе iPhone 5 во Македонија
Ким Џонг-ун за „Личност на годината“
Кампањата против пушењето во Франција пред фијаско
Мирослав и Марко Мишковиќ добија 30 дена притвор
Рајс се повлекува, Кери во трка за државен секретар
Петто обвинение за корупција против Санадер
ОМД - ЕУ место да го обедини Балканот, ги продлабочува разликите
Тетово утрoво најстудено со минус 19 степени
Внимателно возење - голомразица и одрони на повеќе патни правци
Чичолина се враќа во политиката
Борисов не му кажал на Обама за ветото
Унгарија и официјално ќе ни се обраќа со Македонија
Грција очекува конструктивност од Македонија
Брисел не ја дели разочараноста
Никој не купува акции на „Топлификација“
Бошкоски - „Ослободете ги вработените во МВР, не се виновни“
Меркел - Не е време за ширење на ЕУ
(ФОТО) Бит-пазар празен, пазарџиите на улица
Министерката Јанкулоска имаше сообраќајка
Грците и' се лутат на Македонија и за двопек
„Волмарт“ сака да го купи турски „Мигрос“, или „Рамстор“
Полицијата го уапси „Нинџа“ осомничен за убиство во обид
„Микросам“ ќе прави делови за рускиот патнички авион „МС-21“
„Оф-нет" е најдобар македонски сајт во 2012
Грција го доби кредитот
Стразбур пресуди - 60.000 евра отштета за Ел Масри
„Њујорк тајмс“ -Поранешни американски функционери го приватизираат Косово
Бугарските интелектуалци во линија со државниот врв
Азески - 2013 ќе биде една од најтешките економски години
Во пожар во трафостаница во Скопје повредени двајца работници
Штрајк без насмевки и алкохол на стјуардесите во Хонг Конг
Претрес во „Дојче банк“, уапсени пет лица
Џими Севил осомничен за 199 кривични дела
Европратениците поделени околу заклучоците за Македонија
Груевски на Самит на Европските народни партии во Брисел
Спогодбата за „Јужен тек“ е во завршна фаза, од „Макпетрол“ негираат
ЕП го усвои буџетот на ЕУ за 2013 година
Грција задоволна, но не слави
ЕК - Заклучоците нудат јасна перспектива за Македонија
Македонија е во жолта фаза на студен бран
Бесими - Ако се реши спорот за името, не треба самит за покана за НАТО
Попоски
Сопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
ЕУ - Поддршка за Србија, загриженост за БиХ
ФБИ фати македонски хакер, направил штета од 850 милиони долари
(ФОТО) Светот може да биде подобар
Повисоки пензии, сепак, од март в година
Со првата порака на „Твитер“ папата испрати благослов
Скопјанец загина во сообраќајка во Тафталиџе
Ставрески - Заемите од Светска банка дел од финансирање на буџетот
Иновациите перспектива на ИКТ индустријата во услови на криза
Владата најголем сопственик во ЕМО
Крадачка сликана од „ајфонот“ што го украла
(ФОТО) Единаесет возила завршија во ендек на патот Гевгелија - Велес
Билд - Македонија доби време во Брисел
Лопатка - Австрија очекуваше повеќе
МНР изразува жалење што Македонија не доби датум за преговори
Желев - Одлуката на Бугарија да не ја поддржи Македонија е грешка
Северна Кореја успешно лансираше ракета
Македонија ќе го чека јуни
Американската армија отпушта дебели војници
Останува плаќањето по учинок за лекарите
Грција спречи Македонија да добие датум за преговори
ЕК на пролет со извештај за добрососедските односи и спорот за името
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонијаperica, 12.12.2012 14:10:24
Pojasna zdravje. Samo ne znam dali ke pravime referendum zaedno so lokalni izbori ili odvoeneo.Ja mislam odvoeno.Vie od stabot so vikate?
mirko, 12.12.2012 14:30:18
Mnogu brzo Teuta vleze vo filmot na Grujo kako da e clen na IK na DPMNE site te plukaat a ti mislis deka vrne pa veruvas li i ti sama vo toa sto go zboruvas porakata e jasna ne od denes ne od vcera nego od sekogas ili smenete ime ili nema NATO i EU vie namesto kako papagali treba da odlucite ili ime ili nema pregovori e taka Teuta taka mazi postapuvaat.Svesni li ste deka ste procitani a jas iskreno veruvav vo vas no ete neznaev deka ti ke si najgolemiot sledbenik na grujo od albanskite politicari.
ilijeski z., 12.12.2012 18:27:13
nadevaj se MAGARE na zelena trava vo srede zima dodeka nie sonuvame za EVROPA taa kese raspadne
pile, 12.12.2012 21:47:34
Obidot za relativiziranje na katastofalno losiot zaklucokot od samitot na ministri na EU za Republika Makedonija, so koj nedvosmisleno za prvpat se bara isporacuvanje na reformi vklucitelno vo oblasta na dobrososedskite odnosi i prasanjeto za imeto,e ednakov na notorna laga i smislen obid za manipulacija na Makedonskiot gragjanin i toa od clen na Vladata na Gruevski koj pred odreden period za razgovorite za imeto so izdignacija izjavuvase,toa go ostavame na koalicioniot partner da go nadmine zatoa sto e dlaboko emocionalno prasanje na sogragjanite Makedonci.Nikoj nema pravo neosnovano da go zabrzuva procesot za resavanje za imeto nadvor od ramkata od VS od 1995 godina, pred Drzjavata ekonomski, a so toa i politicki bide etablirana kako na regionalno taka i na megjunarodno nivo,so sto se stava na stranata na sosedna Grcija i raboti protiv interesite na Republika Makedonija, pa nitu Vie G-gja Arifi.Najmalku sto trebase da napravite da izrazite zjalenje za neuspehot i OSTAVKA da ponudit

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Магла

Недела
Грмотевици
Макс: 4°C, Мин: 1°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова совладетелка (28)
Јованка е загрижена: "Ќе ме растргат по смртта на Тито"! .„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Отворен конкурсот за „Роман на годината“ за 2012
„Утрински весник“ 14. пат ќе ја додели престижната литературна награда...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |