Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.12.2012, 14:45
ЕУ: Поддршка за Србија, загриженост за БиХНадеж за Србија, потврда за Црна Гора и разочарување за БиХ - се заклучоците на шефовите на дипломатиите на ЕУ за напредокот на реформите на земјите од Западен Балкан.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ постигнаа договор напролет идната година да се процени дали Србија ги исполнува условите за почеток на преговорите за членство во ЕУ и ако оцената биде поволна, до јуни да одредат датум за почеток на преговорите. Европскиот комесар за проширување, Штефан Филе, изрази надеж дека до јуни 2013 година ќе биде одреден датум за преговори со Србија. Според него, преговорите треба да почнат штом ќе се утврди дека е постигнат доволен напредок во реформите и трајно и видливо подобрување на односите со Приштина.

Шефот на шведската дипломатија, Карл Билт, на прес-конференцијата по состанокот во Брисел, исто така, изјави дека „кога е во прашање Србија, во заклучоците за напредокот на земјите од Западен Балкан се споменува временска рамка, поврзана за одредувањето датум за почеток на преговорите со Србија“. Запрашан дали тоа значи датум, Билт рече: „Не, тоа е временски рок“.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ го поздравија придвижувањето на пристапните преговори со Црна Гора и ги повикаа властите во Подгорица да продолжат со реформите со посебно внимание на владеењето на правото и борбата против организираниот криминал.

Во заклучоците од состанокот се поздравува и тоа што на 29 јуни почна процесот на скрининг на поединечни преговарачки поглавја, како и тоа што се применува нов пристап, според кој прво се одработуваат поглавјата за правосудството и фундаменталните права, правда, слобода и безбедност.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ во однос на Босна и Херцеговина, пак, изразија „недвосмислена поддршка за европската перспектива на БиХ како суверена и обединета земја со целосен територијален интегритет“, но изразија загриженост поради недоволно спроведување на политичките договори и застој на европскиот пат. Во заклучоците се наведува дека БиХ годинава забележала одреден напредок, но се изразува жалење што не продолжи добриот почеток, како и разочарување „зашто напредокот на европскиот план е во застој и дека продолжува реториката на поделби“. (Дојче веле)Статијата е прочитана 560 пати.


Испрати коментарЧичолина се враќа во политиката
Борисов не му кажал на Обама за ветото
Унгарија и официјално ќе ни се обраќа со Македонија
Грција очекува конструктивност од Македонија
Брисел не ја дели разочараноста
Никој не купува акции на „Топлификација“
Бошкоски - „Ослободете ги вработените во МВР, не се виновни“
Меркел - Не е в��еме за ширење на ЕУ
(ФОТО) Бит-пазар празен, пазарџиите на улица
Министерката Јанкулоска имаше сообраќајка
Грците и' се лутат на Македонија и за двопек
„Волмарт“ сака да го купи турски „Мигрос“, или „Рамстор“
Полицијата го уапси „Нинџа“ осомничен за убиство во обид
„Микросам“ ќе прави делови за рускиот патнички авион „МС-21“
„Оф-нет" е најдобар македонски сајт во 2012
Грција го доби кредитот
Стразбур пресуди - 60.000 евра отштета за Ел Масри
„Њујорк тајмс“ -Поранешни американски функционери го приватизираат Косово
Бугарските интелектуалци во линија со државниот врв
Азески - 2013 ќе биде една од најтешките економски години
Во пожар во трафостаница во Скопје повредени двајца работници
Штрајк без насмевки и алкохол на стјуардесите во Хонг Конг
Претрес во „Дојче банк“, уапсени пет лица
Џими Севил осомничен за 199 кривични дела
Европратениците поделени околу заклучоците за Македонија
Груевски на Самит на Европските народни партии во Брисел
Спогодбата за „Јужен тек“ е во завршна фаза, од „Макпетрол“ негираат
ЕП го усвои буџетот на ЕУ за 2013 година
Грција задоволна, но не слави
ЕК - Заклучоците нудат јасна перспектива за Македонија
Македонија е во жолта фаза на студен бран
Бесими - Ако се реши спорот за името, не треба самит за покана за НАТО
Попоски
Сопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
ФБИ фати македонски хакер, направил штета од 850 милиони долари
(ФОТО) Светот може да биде подобар
Повисоки пензии, сепак, од март в година
Со првата порака на „Твитер“ папата испрати благослов
Скопјанец загина во сообраќајка во Тафталиџе
Ставрески - Заемите од Светска банка дел од финансирање на буџетот
Иновациите перспектива на ИКТ индустријата во услови на криза
Владата најголем сопственик во ЕМО
Крадачка сликана од „ајфонот“ што го украла
(ФОТО) Единаесет возила завршија во ендек на патот Гевгелија - Велес
Билд - Македонија доби време во Брисел
Арифи - ЕУ утврди јасна рамка за преговори со Македонија
Лопатка - Австрија очекуваше повеќе
МНР изразува жалење што Македонија не доби датум за преговори
Желев - Одлуката на Бугарија да не ја поддржи Македонија е грешка
Северна Кореја успешно лансираше ракета
Македонија ќе го чека јуни
Американската армија отпушта дебели војници
Останува плаќањето по учинок за лекарите
Грција спречи Македонија да добие датум за преговори
ЕК на пролет со извештај за добрососедските односи и спорот за името
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -11°C

Магла

Четврток
Ведро
Макс: -5°C, Мин: -11°C

Петок
Претежно облачно
Макс: 0°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз –Титова Совладетелка (26)
Победата на Јованка во големиот судир со Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Во Русија подароците ги носи бабушка, а во Финска- џуџиња
Секое семејство има свои обичаи: како прославуваат луѓето во Венецуела, Кина или во Русија?...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |