Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.12.2012, 15:30
Македонија е во жолта фаза на студен бранВладата усвои акциски план за заштита на граѓаните од студеното време

Зимата од изминатиов викенд почна да покажува заби, па Владата истапи со Акциски план со мерки кои ќе ги превенираат штетните влијанија и последиците од студеното време. Според Планот, во кој има три основни фази, Македонија моментално е во првата, жолта фаза на студен бран.

„Планот има сила на законска одредба и предвидува определени обврски како за државните институции, така и за приватниот сектор, бидејќи во него се дефинирани постапките на приватните субјекти за организирање работно време во услови на студен бран“, изјави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Мерките и активностите се предвидени низ три основни и една подготвителна фаза, кои ќе бидат координирани преку повеќе институции и граѓанскиот сектор. Определувањето на фазата ќе зависи од висината на моменталната температура поединечно во секој регион во државата, а работодавачите ќе ја организираат работата во посебен режим.

Жолтата фаза ќе продуцира состојба на предупредување и препораки до јавноста. Односно, се дава налог за активирање на здравствените, образовните и социјални установи и поактивен пристап кон старите, социјално загрозените, бездомниците.

„Втората, портокалова фаза на студен бран предвидува препораки за ослободување од работни места на лица постари од 60 години, бремени жени, скратување и реорганизација на работното време“, рече Ѓорѓиев, објаснувајќи дека ова предвидува и дотур на храна и лекови, огрев, здравствена помош, обезбедување прифатилишта. Посебен акцент тука е ставен на заштитата на оние што работат на отворено.

Последната црвена фаза, односно фазата на екстремно ниски температури предвидува обезбедување проодност на транспортната инфраструктура и чистење на тротоари и патеки што ќе биде во координација со Министерството за транспорт и врски, потоа обезбедување прифатилишта за бездомници, специфични акции за ранливи групи, како и дополнителни мерки во однос на работното време за одредени сектори. При оваа фаза предвидено е и прогласување кризна состојба и активирање на Републичкиот план за заштита и спасување од природни непогоди. (Б.Ш.)

Статијата е прочитана 2680 пати.


Испрати коментарОМД - ЕУ место да го обедини Балканот, ги продлабочува разликите
Тетово утрoво најстудено со минус 19 степени
Внимателно возење - голомразица и одрони на повеќе патни правци
Чичолина се враќа во политиката
Борисов не му кажал на Обама за ветото
Унгарија и официјално ќе ни се обраќа со Македонија
Грција очекува конструктивност од Македонија
Брисел не ја дели разочараноста
Никој не купува акции на „Топлификација“
Бошкоски - „Ослободете ги вработените во МВР, не се виновни“
Меркел - Не е време за ширење на ЕУ
(ФОТО) Бит-пазар празен, пазарџиите на улица
Министерката Јанкулоска имаше сообраќајка
Грците и' се лутат на Македонија и за двопек
„Волмарт“ сака да го купи турски „Мигрос“, или „Рамстор“
Полицијата го уапси „Нинџа“ осомничен за убиство во обид
„Микросам“ ќе прави делови за рускиот патнички авион „МС-21“
„Оф-нет" е најдобар македонски сајт во 2012
Грција го доби кредитот
Стразбур пресуди - 60.000 евра отштета за Ел Масри
„Њујорк тајмс“ -Поранешни американски функционери го приватизираат Косово
Бугарските интелектуалци во линија со државниот врв
Азески - 2013 ќе биде една од најтешките економски години
Во пожар во трафостаница во Скопје повредени двајца работници
Штрајк без насмевки и алкохол на стјуардесите во Хонг Конг
Претрес во „Дојче банк“, уапсени пет лица
Џими Севил осомничен за 199 кривични дела
Европратениците поделени околу заклучоците за Македонија
Груевски на Самит на Европските народни партии во Брисел
Спогодбата за „Јужен тек“ е во завршна фаза, од „Макпетрол“ негираат
ЕП го усвои буџетот на ЕУ за 2013 година
Грција задоволна, но не слави
ЕК - Заклучоците нудат јасна перспектива за Македонија
Бесими - Ако се реши спорот за името, не треба самит за покана за НАТО
Попоски
Сопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
ЕУ - Поддршка за Србија, загриженост за БиХ
ФБИ фати македонски хакер, направил штета од 850 милиони долари
(ФОТО) Светот може да биде подобар
Повисоки пензии, сепак, од март в година
Со првата порака на „Твитер“ папата испрати благослов
Скопјанец загина во сообраќајка во Тафталиџе
Ставрески - Заемите од Светска банка дел од финансирање на буџетот
Иновациите перспектива на ИКТ индустријата во услови на криза
Владата најголем сопственик во ЕМО
Крадачка сликана од „ајфонот“ што го украла
(ФОТО) Единаесет возила завршија во ендек на патот Гевгелија - Велес
Билд - Македонија доби време во Брисел
Арифи - ЕУ утврди јасна рамка за преговори со Македонија
Лопатка - Австрија очекуваше повеќе
МНР изразува жалење што Македонија не доби датум за преговори
Желев - Одлуката на Бугарија да не ја поддржи Македонија е грешка
Северна Кореја успешно лансираше ракета
Македонија ќе го чека јуни
Американската армија отпушта дебели војници
Останува плаќањето по учинок за лекарите
Грција спречи Македонија да добие датум за преговори
ЕК на пролет со извештај за добрососедските односи и спорот за името
Средба Груевски со лекарите во Влада
ГАК усвои четири од пет параграфи од заклучокот за Македонија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -16°C

Магла

Петок
Претежно облачно
Макс: 1°C, Мин: -5°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз –Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Во Русија подароците ги носи бабушка, а во Финска- џуџиња
Секое семејство има свои обичаи: како прославуваат луѓето во Венецуела, Кина или во Русија?...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |